Republički odbor za rešavanje o sukobu interesa pokrenuo je postupak za odlučivanje o tome da li je Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike Srbije, povredio Zakon o sprečavanju sukoba interesa. Ministar Škundrić istovremeno obavlja i funkciju predsednika Skupštine akcionara Naftne industrije Srbije i Republički odbor za rešavanje o sukobu interesa tvrdi da to može dovesti do neravnopravnog položaja drugih privrednih društava koja su u nadležnosti ministarstva.

Petar Škundrić je na konstatacije Odbora odgovorio da nije u sukobu interesa, da ne oseća moralnu odgovornost zbog postupka koji je pokrenut protiv njega i da ga je Vlada Srbije imenovala za ovlašćenog predstavnika koji ima zadatak da u NIS-u štiti interese države koja u toj kompaniji raspolaže manjinskim kapitalom od 49 odsto akcija. On je dodao i da će prihvatiti svaku odluku Odbora zasnovanu na zakonu.

Činjenica je da stav Odbora pravno, ali i zdravorazumski gledano „pije vodu“. Međutim, postavlja se pitanje zašto je nezavisno telo koje se brine o tome da ne dolazi do sukoba interesa reagovalo tek sada. Naime, Republički odbor za rešavanje o sukobu interesa formiran je još 18. januara 2005. godine. Krajem septembra te iste godine na funkciju predsednika Skupštine akcionara NIS-a imenovan je tadašnji ministar rudarstva i energetike Radomir Naumov. Na toj funkciji ga je kasnije zamenio njegov kolega iz Demokratske stranke Srbije Aleksandar Popović koji je za ministra rudarstva i energetike imenovan u maju 2007. Zbog čega Republički odbor za rešavanje o sukobu interesa nije reagovao pune četiri godine već se oglasio tek sada kada se na mestu predsednika Skupštine akcionara obreo već treći ministar energetike?

Postavlja se još jedno pitanje, a to je da li je uopšte moguće govoriti o bilo kakvom sukobu interesa u situaciji kada na tržištu naftnih derivata postoji monopol NIS-a. Sasvim je sigurno da bi javnost bila mnogo uverenija u konstataciju Odbora da treba ispitati da li se Škundrić nalazi u sukobu interesa da su se njegovi članovi potrudili da konkretno nabroje moguće eventualne zloupotrebe zbog kojih ministar istovremeno ne bi trebalo da bude i prvi čovek Skupštine akcionara NIS-a.

Sa druge strane, s obzirom na to da Srbiju uskoro očekuje demonopolizacija tržišta naftnih derivata, Vlada bi trebalo ozbiljno da razmisli o tome da ministar rudarstva i energetike više ne obavlja funkciju predsednika Skupštine akcionara NIS-a. Nisu nimalo nelogična razmišljanja da je mogao da se izabere drugi način da se štite prava države umesto spornog.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari