Nije prošlo ni mesec dana od ubistva učenika osmog razreda ispred borskog kafića „Monca“, a javnost je ponovo zaprepašćena masovnom tučom maloletnika, u kojoj je nožem izbodeno pet učenika Trgovačke škole u Beogradu. Incident je, na sreću, prošao bez tragičnog ishoda, ali je po ko zna koji put otvorio pitanje zašto je nasilje u tolikoj meri prisutno među mladima i ko je za to odgovoran.


Mesecima unazad na naslovnim stranama novina čitamo naslove – „Uhapšen osnovac zbog pokušaja ubistva učenika“, „Dečaku polomio vilicu u masovnoj tuči đaka“, „Masovna tuča u ponoć“, „Nastradao učenik u masovnoj tuči“. Ali ne samo to. Međusobne tuče učenika unutar škola i školskih dvorišta, snimanje batinanja mobilnim telefonima i napadi na profesore, gotovo su svakodnevna pojava. Uvođenje video nazora, prisustvo školskih policajaca i obezbeđenja nisu rešili problem nasilja u obrazovnim ustanovama. Tamo gde je broj incidenata smanjen, nasilje se iz školskog dvorišta preselilo na ulicu.

Profesori svedoče da je bilo slučajeva da školski policajac spreči zakazanu tuču između đaka dve susedne škole, a da se deca vrlo brzo „organizuju“ i SMS-om zakažu tuču na nekom drugom mestu. Sve češće organizatori tuča su devojčice i to već u osnovnoj školi. Zapanjuje brutalnost s kojom se obračunavaju sa vršnjakinjama, jer prevazilazi čak i muške sukobe.

Objašnjenja da je za porast nasilja u školi, kao i u društvu uopšte, kriva politika devedesetih danas deluju deplasirano. Kao opšte mesto zvuče i tvrdnje da se govor mržnje i nasilje koje propagiraju političari, preselilo i među običan svet. Takođe i zaključak kako je škola izgubila vaspitnu ulogu. Roditelji od škole očekuju da im obrazuje i vaspitava decu, a prosvetni radnici se žale da agresija potiče upravo iz porodice.

Činjenica je da država dosad nije pokazala želju da se ozbiljno pozabavi ovim problemom, ali da i roditelji u tome nerado učestvuju. Prebacivanjem odgovornosti i zatvaranjem očiju, nasilje ne ostaje skriveno, već, naprotiv, postaje sve vidljivije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari