Tomislav Nikolić je, u juče objavljenom intervjuu za Danas, eksplicitno naveo kao strateški cilj naprednjaka ono što javnost već duže vreme naslućuje – celokupnu političku scenu Srbije treba svesti na dva velika bloka, koja bi predvodili SNS i DS. „Male stranke, odlučite se – ili mi ili demokrate“, glasi njegova poruka.

Kako kaže, dosta je bilo da pojedine partije uporno govore da mogu i s jednima i drugima, a da se posle izbora opredeljuju u zavisnosti od toga kako „istrguju“. Ne treba varati birače, već im jasno reći na šta mogu da računaju od političara za koje glasaju, poručuje on. Ovo donekle ne važi za stranke nacionalnih manjina. SVM i ostali, kaže Nikolić, nakon svođenja izbornog salda trebalo bi da se odluče za onog ko osvoji najviše glasova, jer treba da budu uključeni u svaku vladu, da u svakom slučaju uđu u vlast.

Tako glase poruke Srpske napredne stranke, najjače opozicione političke partije, koja u istraživanjima javnog mnjenja beleži podršku građana na nivou onog koji ima Demokratska stranka, najmoćnija politička snaga u Srbiji. I zbog te snage naprednjaka, koja je ipak još uvek na nivou potencijalnog, još nedovoljno iskorišćenog, njihove poruke treba ozbiljno shvatiti.

Ono što Nikolić i Vučić u suštini zagovaraju jeste, kada se stvari „prevedu na elementarni srpski“, stvaranje dve velike koalicije, dva DOS-a. Naravno, ovo ne treba shvatiti bukvalno, ali u percepciji dela medija i uopšte javnosti, to će biti manje-više tako protumačeno. A, verujemo, tako bi ideju SNS mogao da doživi pre svih Vojislav Koštunica. Koji je, podsetimo, više puta jasno rekao da ne želi „novi DOS“. Zbog toga ne čudi da je prvi sagovornik naprednjaka o ovoj temi bio Velimir Ilić, koliko kontroverzni toliko i pragmatični lider Nove Srbije, iz nepoznatih razloga smatran za mlađeg partnera u dvočlanoj narodnjačkoj koaliciji. Jer, realna snaga same DSS jeste borba za puko preživljavanje, tu oko pet odsto. Dakle, to je verovatno Nikolićev adut prema Koštunici – uzeću ti Ilića, a ti teško da možeš sam. Pridruži nam se i imaš mesto u budućoj vladi. Drži se principa i ode ispod cenzusa.

Ali, ma koliko za stabilizaciju političkih prilika u Srbiji bilo korisno definisanja dva politička fronta, uslovno govoreći desnog (SNS) i „još uslovnije“ levog (DS), teško da na kratke staze naprednjačka priča o potrebi predizbornog izjašnjavanja stranaka može imati efekta. Jednostavno, vladajućoj koaliciji ne pada na pamet da ove godine raspisuje izbore. Druga priča će biti kada Srbija, verovatno sredinom 2011, dobije status kandidata za EU i kada se završe prve deonice Koridora 10. Načekaće se opozicija Nove godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari