Taman je javnost, odlaskom Vojislava Koštunice na margine političke scene, zaboravila na izraz „koalicioni potencijal“, kad se formiranjem vladajuće koalicije demokrata i socijalista pojavio novi „ucenjivački potencijal“. Šta se drugo i moglo očekivati od Vlade koju, osim najveće Demokratske stranke, čine male partije koje su pomogle DS da sakupi većinu u Skupštini Srbije. Svaka od njih sada za sebe treba da izvuče najveću korist.


Odlaganjem izglasavanja Predloga zakona o javnom informisanju za 31. avgust, koji je već nazvan „Dinkićev zakon“, na videlo je izašla žestoka borba SPS i G 17 plus za preuzimanje uloge stranke koja najviše uslovljava vladajuću koaliciju, odnosno DS. Koalicija na vlasti prvi put je ozbiljno uzdrmana i ako bude preživela sukob SPS i G17 plus, posledice će snositi parlament, koji bi ponovo mogao da se nađe u blokadi, jer G17 preti da će ukoliko predloženi zakon ne bude usvojen bez izmena, pojedinačno odlučivati za koje će zakone u Skupštini glasati, a za koje ne. U G17 kažu da ne prete izlaskom iz Vlade u slučaju da ne budu usvojene izmene Zakona o javnom informisanju, a za takav razvoj događaja optužuju direktno lidera SPS Ivicu Dačića, zbog njegovog, kako navode, nekorektnog i licemernog ponašanja.

Ipak, prvu rundu borbe dobio je Ivica Dačić, koji je svojim tvrdim uzdržanim stavom o predloženom zakonu, prodrmao „slogu“ unutar Vlade. Kako ni Mlađan Dinkić, predsednik G17 plus, nije meka kova i ne pristaje na kompromise, pogotovo oko ovog zakona, stvar je morala biti odložena. Da sve bude omplikovanije i opozicija, odnosno LDP, od koje se očekuje da uskače glasovima za većinu u parlamentu, nije tek tako pristala na tu ulogu.

Demokratama, odnosno njihovom šefu Borisu Tadiću, koji se obavezao premijeru na to da će obezbeđivati većinu u parlamentu, sada ostaje da pomiri zavađene tako da oba partnera budu zadovoljna. Iz DS, čiji će poslanici glasati za zakon, stižu poruke da manje stranke unutar vladajuće koalicije moraju da prestanu s ucenjivanjem, ali i ozbiljna pitanja za ucenjivače o tome šta bi se dogodilo raspadom koalicije i da li bi to bilo samoubistvo za njih, jer uvek postoji drugi način da se zakrpi rupa koja bi nastala izlaskom bilo koga iz Vlade.

Kako sada stvari stoje, nepunih mesec dana koliko je ostalo do glasanja, neće biti dovoljno za postizanje dogovora. Ipak, ne treba smetnuti s uma da bi Tadić iz rukava mogao da izvuče još neki pomirujuće primamljivi argument za svoje „male“ partnere.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari