U petnaestak godina dugoj istoriji interneta na ovim prostorima, ima dosta primera koji pokazuju kako je mreža svih mreža upotrebljavana zbog raspirivanja mržnje. „Nanu hrvatsku“, „mater srpsku“ i ostale psovke donosile su u virtuelni prostor mračnu atmosferu ovozemaljskog bitisanja.

Tako je i danas: i najobičnija vest može da raspiri vatru od stotina jetkih komentara začinjenih na nacionalnoj, verskoj ili političkoj osnovi. Usložnjavanje, odnosno grananje novog medija samo dodaje nove kanale. Na primer, ovih dana su predsedniku Srbije stigle pretnje preko jedne od socijalnih mreža koje su, inače, relativna novina na internetu.

Paralelno teče i sasvim obrnut proces: korisnici interneta sa prostora nekadašnje Jugoslavije, ali i armija onih koje su teške devedesete oterale do najudaljenijih delova planete, prate vesti, kako političke ili ekonomske, tako i one estradne, obilato preuzimaju muziku i filmove iz nekada zajedničke države. Oni razmenjuju informacije i misli po blogovima, dele savete po forumima, četuju po sajber sobama pri čemu niko ne postavlja pitanje da li se to čini na bošnjačkom, hrvatskom, crnogorskom ili srpskom jer su svi svesni da govore istim jezikom, a da ga različito nazivaju.

Da se internet može upotrebiti u veoma pamete svrhe i to kao veoma moćno oruđe pokazuje primer Informaciono-dokumentacionog centra (IDC) iz Sarajeva koji je nedavno pokrenuo Bosanski atlas ratnih zločina. Preko aplikacije Google Earth koja omogućava detaljan pregled satelitskih snimaka cele planete, na mapi Bosne i Hercegovine ucrtane su lokacije stratišta, koncentracionih logora, masovnih grobnica, uništenih verskih i drugih kulturnih objekata. Jednostavnim klikom na ikonicu dobija se spisak ubijenih, imena procesuiranih počinilaca, linkovi ka sudskim predmetima…

Mirsad Tokača, predsednik IDC kaže za naš list da se na ovaj način demonopolizuje i demokratizuje proces suočavanja sa prošlošću. Umesto da slepo veruju u ono što kažu njihovi politički i nacionalni lideri, građani mogu da o konkretnim zločinima saznaju relevantne, dakle proverene i dokazane činjenice jer samo takve IDC stavlja u atlas. Zbog toga su se već zamerili onima koji veruju da im pripada monopol na tumačenje svega onoga što se dešavalo u ratovima na prostoru nekadašnje Jugoslavije. Sve u svemu, nadamo se da će ovaj atlas ubrzo preći granice BiH i da će obuhvatiti ostale prostore eks Jugoslavije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari