U nedelju je završen Mundijal u Južnoj Africi, a selekcija Španije je prvi put u svojoj istoriji postala prvak sveta. Njihov način shvatanja i prezentacije fudbala predstavlja pobedu tehnike nad taktikom, driblinga nad startom, dodavanje petom naspram udaranja laktom u rebra. Jedino su se još Nemci igrali fudbala, što nije prošlo nezapaženo, jer „panceri“ nikada nisu umirali u lepoti. Trijumfom u Južnoj Africi „crvena furija“ je potvrdila apsolutnu dominaciju pošto je posle pogotka Inijeste objedinila evropsku i planetarnu titulu.

Mnogi su bili sumnjičavi prema mogućnostima Afrikanaca da organizuju, posle Olimpijskih igara, najveći sportski događaj na svetu, ali je domaćin, po svemu viđenom tokom proteklih mesec dana, u potpunosti opravdao ukazano poverenje. Obraz Crnog kontinenta na terenu je osvetlala Gana, koja je samo zbog nedostatka sreće igrala pet, a ne sedam utakmica, a pečat na potpis „crnih zvezda“ stavio je naš Milovan Rajevac. Koliko god to zvučalo neverovatno, od 32 reprezentacije učesnice samo je Novi Zeland bez poraza. Ovde se apsolutno uklapa ona stara i već izlizana da „danas svi znaju da igraju fudbal“.

Ako se čelnicima Svetske fudbalske federacije (FIFA) ne može ništa prigovoriti u vezi sa izborom domaćina, teško da će se iko složiti s njihovom ocenom da je suđenje bilo na visokom nivou. Greške arbitara uticale su na eliminaciju, pre svih, Engleza i Meksikanaca, ali i srpske selekcije. Da je Urugvajac Horhe Larionda video ili želeo da vidi da je lopta pala pola metra iza linije nemačkog gola ili igranje rukom u svom šesnaestercu jednog Australijanca, možda bi medalje bile drugačije raspoređene…

Od Mundijala su najviše profitirali proizvođači vuvuzela, plastičnih truba čiji će zvuk još dugo odzvanjati u ušima svih koji su uživo posmatrali mečeve na nekom od deset velelepnih stadiona. Ništa nije tako jednolično kao zvuk vuvuzela, ali ni tako nepredvidivo kao džabulani. Golmane, sada više nego ikada, fudbalska lopta podseća na ženu, jer neretko dok je čekaju u naručje – ona ode drugome.

Zavesa je spuštena, „zlatna boginja“ je na Pirinejima. Opet se dani broje unazad. Do Mundijala u Brazilu…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari