Olji Bećković nije dozvoljeno da snima u Savamali 1

Urednici emisije „Moram da kažem“ Olji Bećković, koju emituje Produkcijska grupa Mreža, uprava Grada Beograda nije dozvolila da razgovor sa sagovornikom snimi u Hercegovačkoj ulici u Savamali, poznatoj po „fantomskom“ rušenju objekata.

Kako su u PG Mreža objasnili Danasu, predstavnici „Beo kom servis“ – službe za komunikacije i koordinaciju odnosa sa građanima – potpuno su izignorisali zahtev za izdavanje dozvole za snimanje na toj lokaciji.

„Prvo smo se obratili Komunalnoj policiji. Čim su čuli da tražimo dozvolu za snimanje u Hercegovačkoj ulici, rekli su nam da pozovemo drugi broj. Onda su nas sa tog broja uputili na „Beo kom servis“, na čijem je čelu gospodin Darko Glavaš. U tom servisu nam je rečeno da pošaljemo dopis, što smo i učinili u petak, 7. oktobra, pet dana pre emitovanja emisije. Kada smo kasnije u petak pozvali „Beo kom servis“ da vidimo šta se dešava sa našim zahtevom, rečeno nam je da je direktor u gužvi, da dosta radi, da je na terenu…“, ukazuju u PG Mreža.

Dodaju da su u ponedeljak ujutru ponovo pozvali servis, te im je opet rečeno kako je direktor Glavaš veoma zauzet, kao i da je zahtev trebalo da pošalju dve ili tri sedmice ranije. Pošto dozvolu nisu dobili, emisija Olje Bećković je snimljena na keju ispod starog železničkog mosta, s pogledom na Savamalu, gde vlasti sprovode sporni projekat „Beograd na vodi“.

Naš list je pitao „Beo-kom servis“ zašto nisu izdali dozvolu za snimanje PG Mreža, ali nismo dobili nikakav odgovor.

Podsetimo, ovo nije prvi slučaj da se novinarima zabranjuje pristup toj lokaciji. Ekipi Istinomera, koja je prošle godine snimala intervju sa Dobricom Veselinovićem iz Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“, najpre je iz restorana „Savanova“ poručeno da se odmah udalje, jer vlasnik ne dozvoljava snimanje u blizini objekta. Pošto članovi novinarske ekipe to nisu učinili, ubrzo je stiglo dvoje komunalnih policajaca koji su insistirali na tome da se ekipa udalji, jer je, kako su kazali, u pitanju gradilište.
Nakon toga, na šetalištu se pojavilo još sedam komunalnih policajaca koji su napisali prekršajne prijave novinarki, dvojici snimatelja i foto-reporteru Istinomera, kao i Dobrici Veselinoviću. Takođe, NUNS je povodom ovog incidenta saopštio da se prilikom legitimisanja komunalni policajac Srđan Ilić bez povoda novinarima Istinomera i Veselinoviću obraćao s nepoštovanjem, povišenim i drskim tonom, narušavajući im dostojanstvo, što se jasno vidi na video-snimku događaja.

Zaštitnik građana Saša Janković je, kontrolom postupka Komunalne policije prema novinarskoj ekipi sajta Istinomer, utvrdio da su policajci učinili 30 nezakonitosti i nepravilnosti. Najznačajniji propusti se odnose na nezakonitu i nepravilnu upotrebu fizičke snage, neutemeljeno upozoravanje građana da je snimanje komunalnih policajaca zabranjeno, provere identiteta građana više puta tokom obavljanja jednog službenog zadatka. Propust je i to što je komunalni policajac pretio da će oštetiti uređaj za snimanje ukoliko se snimanje ne prekine, a nije poštovano ni dostojanstvo građana prema kojima se primenjuju ovlašćenja.

„Moram da kažem“

Emisija „Moram da kažem“, koja je u formi komentara, ličnog stava, ali i pregleda sedmičnih događaja, analizira medijsku interpretaciju srpske stvarnosti. Emisija je bazirana na primerima koje nude radio, TV programi, štampa i društvene mreže, a koje biraju i komentarišu gosti. Ideja je proistekla iz činjenice da svakodnevno analiziranje medijske stvarnosti počinje rečima „moram da kažem“, pa je platforma za to kazivanje obezbeđena u Mrežinom novom programu. Planirano je da 40 izabranih sagovornika krajem svake nedelje odabere događaje koje će ocenjivati. Ovaj program je sastavni deo projekta Medijske slobode kao ljudsko pravo podržanog od EU delegacije. Emisija se emituje na sajtu PG Mreže, a ponuđena je i nekim TV kanalima.

Ispred Predsedništva snimanje bez problema

U uvodu emisije „Moram da kažem“ Olja Bećković je upitala „kako je to moguće da kad se slikaju ispred Predsedništva Srbije ne postoji nikakav problem i da se dozvola dobija za tri sekunde, a da je nemoguće dobiti dozvolu za slikanje u Hercegovačkoj“. „Kad se to desilo da direktor Beo koma odlučuje da li mi smemo da se slikamo u sopstvenom gradu i ako već odlučuje kako je moguće da njegova sekretarica odgovara da direktor Glavaš radi 24 sata dnevno i da nikada ne dolazi na posao, a da je jedini koji može da dozvoli tako neverovatnu stvar da se neko slika u sopstvenom gradu“, rekla je Olja Bećković. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari