Advokati "doktorirali" sukobe 1Foto: Stanislav Milojković

Ne znam da li ću koristiti pravno sredstvo. Nemam vremena za bacanje. Titula s takvog fakulteta potpuno mi je suvišna. Posle svega, smatrao bih je difamantnom.

Ako me ipak nagovore da pribegnem pravnoj zaštiti, biće to radi ukazivanja na nivo pravne argumentacije ustanove koja bi trebalo druge da uči pravu. Inače, bila bi prava šteta da rešenje dekana, takvo kakvo je, ne ostane kao svedočanstvo o dometima tog nivoa – kaže za Danas advokat Slobodan Beljanski povodom kontroverze koja je nastala nakon što je Pravni fakultet u Novom Sadu doneo odluku da mu poništi doktorat.

Odavno jedan akademski rad nije podigao više prašine od onog kojim je advokat Slobodan Beljanski davne 2001. godine na novosadskom Pravnom fakultetu stekao titulu doktora pravnih nauka. Od kako je pre šest dana Pravni fakultet, zbog procesnih nedostataka, poništio akt o doktoratu, disertacija Slobodana Beljanskog dospela je u centar zbivanja. I dok Beljanski razmatra naredne korake, čelnici ove institucije poručuju da je poznati novosadski advokat do akademske titule stigao zaobilazeći pravne propise.

„Pravo na prijavljivanje doktorske disertacije imao je samo onaj ko je prethodno stekao zvanje magistra, danas mastera. Gospodin Beljanski nikada nije završio magistarske studije“, piše u saopštenju Pravnog fakulteta u Novom Sadu.

Međutim, 1987. godine, kada je Slobodan Beljanski prijavio doktorat, postojala je zakonska mogućnost da se doktorira i bez prethodne titule magistra. Ta mogućnost trajala je do 10. juna 1992. godine, kada je na snagu stupio zakon koji je to onemogućio.

„Beljanski nije bio u stanju da blagovremeno završi svoj doktorat… Tek 13. maja 1992. disertacija je stavljena na uvid javnosti. Zakonski rok za primedbe je 30 dana. Međutim odbrana je, da bi se nezakonito izašlo u susret gospodinu Beljanskom, bila zakazana za 7. jun 1992. Time je povređen Zakon i nakon prigovora na zakonitost ovakve odbrane, odbrana je otkazana 6. juna 1992. Tri dana nakon otkazivanja, a jedan dan pred isteka zakonskog roka za odbranu, Beljanski je povukao svoj doktorat 9. juna 1992. Time je postupak neuspešno završen. Nakon prestanka važenja vojvođanskog Zakona, više nije postojala mogućnost da bilo ko, pa ni g. Beljanski, brani doktorsku disertaciju, ako nije magistar“, stoji u saopštenju Pravnog fakulteta.

Pravni fakultet u Novom Sadu navodi da Beljanski nikada ponovo nije prijavio doktorsku disertaciju. Međutim, kako dodaju, 1. marta 2001. ovom advokatu je odobrena odbrana povučene doktorske disertacije.

„Prvog marta 2001. Nastavno-naučno veće Pravnog fakulteta u Novom Sadu, u nelegalnom sastavu, mimo važećeg Statuta, u vreme kriznih štabova, odobrilo je odbranu povučene doktorske disertacije. 15. marta 2001. održana je odbrana povučene disertacije, nikada ponovo prijavljene, a ne bi ni mogla da bude prijavljena, jer gospodin Beljanski nije magistar“, navode sa Pravnog fakulteta.

Nakon ovog saopštenja središte diskusije se premestilo na pronalazak političke motivacije poništavanja doktorata. Advokatska kancelarija Beljanski je saopštila da je doktorat poništen zbog javnih nastupa Slobodana Beljanskog u kojima je kritikovao brojne negativne društvene pojave. Ova advokatska kancelarija je naglasila sukob Slobodana Beljanskog sa Upravnim odborom Advokatske komore Vojvodine, činjenicu da zastupa Udruženje mađarskih učenika u sudskom sporu protiv Pravnog fakulteta u Novom Sadu i to što se nalazi na čelu nedavno osnovanog Centra za pravosudna istraživanja.

U rat saopštenjima uključila se i Advokatska komora Srbije navodeći da vreme poništavanja doktorata „koincidira sa okončanim izborima za organe i delegate ogranka Advokatske komore Vojvodine u Novom Sadu koje sadašnji predsednik Advokatske komore Vojvodine ne priznaje i predstojećim izborima za organe Advokatske komore Vojvodine, pri čemu je svima poznato da je Slobodan Beljanski među prvima oštro kritikovao način rukovođenja Advokatskom komorom Vojvodine i njenog predsednika Srđana Sikimića“. Konteksta radi, Advokatska komora Vojvodine je svojevremeno oštro kritikovala rukovodstvo srpske komore zbog netransparentnog poslovanja i nelegalnog uzurpiranja pozicija.

Dopis o odustajanju

Danas je imao uvid u dopis koji je Slobodan Beljanski poslao Pravnom fakultetu 9. juna 1992. godine u kojem ih obaveštava da odustaje od odbrane doktorata. „Izveštavam vas da doktorsku disertaciju pod naslovom ‘Jugoslovenski krivični postupak i međunarodni pravni standardi’, čija je odbrana bila zakazana za 7. juni 1992. godine, a zatim telegrafski odložena, na Pravnom fakultetu u Novom Sadu definitivno ne želim da branim. Zbog toga vas molim da ovu stvar, što se mene tiče, smatrate završenom i da mi, ukoliko je to moguće, predate primerke disertacije vratite“, navodi se u dopisu koji je potpisao Slobodan Beljanski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari