Akademici protiv gondole na Kalemegdanu 1Foto: BETAPHOTO/ BRANISLAV BOŽIĆ

Javno protivljenje odeljenja istorijskih nauka Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) gradnji gondole na Kalemegdanu pokazuje ozbiljnost situacije, jer je poznato da se Akademija nauka ne oglašava o svemu…

… već samo onda kada se pronađe konsenzus za najvažnija pitanja u naučnom, kulturnom, društvenom i ređe političkom životu, naglašava Irina Subotić, istoričarka umetnosti i predsednica organizacije Evropa Nostra Srbija.

Nakon što je Evropa Nostra pokrenula peticiju protiv izgradnje gondole na kulturno-istorijskom spomeniku Beogradske tvrđave, i stručna javnost ustala je protiv ovog projekta a najnovija kritika ideje beogradske vlasti da radi izgradnje gondole sruši deo Kalemegdana, stiže od akademika istorijskih nauka.

Odeljenje istorijskih nauka SANU usprotivilo se najavljenoj izgradnji gondole na Kalemegdanu ocenjujući da bi taj projekat „grubo narušio celinu jedinstvenog spomenika i viziju položaja Beogradske tvrđave na ušću dveju velikih reka kakav nema nijedan srednjovekovni grad“.

Navodeći da se projektom Grada Beograda o izgradnji žičare „neposredno ugrožavaju viševekovni ostaci prošlosti“, Odeljenje za istorijske nauke SANU je ocenilo da je „porazna činjenica da je projekat o izgradnji nesrećne turističke atrakcije odobrio upravo Republički zavod za zaštitu spomenika kulture kojem je staranje o Tvrđavi, s obzirom na izuzetan značaj, povereno“.

Akademici su poredili pitanje pristupa Tvrđavi sa polemikom koja se vodila u Atini oko prilaza Akropolju, kada se razmatralo da se penjanje po kamenim gromadama zameni uklesanim stepenicama, rampom … ili, pomišljalo se čak, uspinjačom. Na to pitanje Korbizije, protagonista moderne arhitekture, odgovorio je: ‘Na kolenima, gospodo“, navelo je Odeljenje istorijskih nauka SANU.

Dodaje se da su obustavljanje izgradnje žičare na Kalemegdanu ranije zatražili i Srpsko arheološko društvo, Društvo konzervatora Srbije, Akademija arhitekture Srbije, Muzeološko društvo, Nacionalni komitet IKOM-a, Odeljenje za arheologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Nacionalni komitet IKOMOS-a i većina stručnjaka samog Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Ovakva vrsta podrške je „fantastična“ ali i neophodna, smatra Irina Subotić, jer je situacija sa gondolom postala „izuzetno opasna“, po njenoj oceni.

– Pred nama su prelomni dani zato što sada postoji dozvola za gradnju i postoji mogućnost da se krene sa radovima svakoga dana. Zato nam treba što šira podrška a mi nastavljamo sa akcijama obraćanja svim nadležnim organima kako bi oni shvatili da pritisak javnosti neće popustiti, navela je Subotić.

Mileta Prodanović, rektor Univerziteta umetnosti u Beogradu koji je lično potpisao peticiju, a kasnije se i ceo Univerzitet umetnosti izjasnio protiv ovog projekta, ističe da je svaka podrška važna, da su brojni argumenti protiv projekta ali da je teško verovati da će vlast uvažiti kritike struke.

– Akademija je važna adresa u ovoj zemlji, ali nažalost njeno mišljenje se često zanemaruje, to smo videli i na primeru Beograda na vodi. Ja sam recimo video sličnu uspinjaču u Tbilisiju gde je visinska razlika mnogo veća nego kod nas, pa ipak ta turistička „atrakcija“ veći deo godine ne radi. Mnogo je razloga za odustajanje od ovog projekta, ali ako pretpostavimo da je neko dobio unapred obećanje ili sredstva za taj projekat teško je poverovati da će mišljenje kulturno osvešćene i stručne javnosti to sprečiti, zaključuje Prodanović.

Krivična prijava protiv ministarke Mihajlović i Vesića

Potpredsednik Narodne stranke Nikola Jovanović juče je u svojstvu šefa Odborničke grupe „Savez za Srbiju“ u Skupštini Beograda podneo Tužilaštvu za organizovani kriminal krivičnu prijavu zbog izgradnje gondole. Jovanović je prijavu podneo protiv zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića, ministarke građevinarstva Zorane Mihajlović i drugih lica direktno odgovornih za protivpravnu izgradnju gondole na Kalemegdanu. Jovanović je u prijavi naveo da Vesić i Mihajlovićeva „zloupotrebom svog službenog položaja i prekoračenjem granica svog ovlašćenja, i svesni protivpravnosti svojih postupaka, nanose Gradu Beogradu direktnu i nenadoknadivu štetu velikih razmera“.

Bastać najavio „odbranu Beograda“ u podne

Predsednik opštine Stari grad Marko Bastaća juče je ponovo pokušao da razgovara sa gradonačelnikom Zoranom Radojičićem o štetnim projektima, među kojima je gondola, ali mu je obezbeđenje „zabranilo“ ulazak u Skupštinu Beograda, kako je navedeno u saopštenju iz njegovog kabineta. Kao prvu temu za razgovor sa gradonačelnikom, Bastać je naveo „hitna obustava projekta izgradnje žičare na Kalemegdanu. To zahtevaju gotovo sva strukovna udruženja i preko 15.000 građana koji su potpisali peticiju“. Kao sledeća akcija „građanske neposlušnosti“ i jedini vid „sprečavanja daljeg rušenja grada“ najavljeno je da danas, na Trgu republike u 12 sati „počinje odbrana Beograda“.

Tužbe i zahtev za povlačenje građevinske dozvole

Juče su upućene tužbe i novi zahtevi nadležnima za osporavanje i prekid projekta gradnje gondole Kalemegdan-Ušće, saopštile su strukovne inicijative i udruženja posvećena zaštiti kulturnog nasleđa i zaštiti životne sredine. Ministru kulture Vladanu Vukosavljeviću poslat je dopis sa detaljnom analizom svih proceduralnih i zakonskih neregularnosti u radu Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture u procesu davanja mišljenja, odluka, uslova i mera zaštite u procesu planiranja gradnje gondole. Od Ministra Vukosavljevića zahteva se da donese privremenu meru za odlaganje svih radova na gradnji gondole.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari