Nevreme praćeno obilnim padavinama, jakim olujnim vetrom i gradom veličine oraha, pričinilo je u petak uveče veliku materijalnu štetu u nekoliko opština u Srbiji. Protivgradne stanice dejstvovale su u više navrata, ali je grad ipak oštetio automobile, krovove i uništio useve.


U nevremenu koje je zahvatilo područje Kruševca, Aleksandrovca i Trstenika deset osoba je zadobilo lakše povrede, stradali su pojedini objekti, a naneta je i velika šteta usevima, saopšteno je iz Odeljenja za vanredne situacije kruševačke Policijske uprave. Tokom nevremena udari vetra su dostizali brzinu od 79 kilometara na čas, a palo je oko 52 litra kiše po kvadratnom metru.

Veliko nevreme ostavilo je teške posledice u niškom kraju. Predsednik opštine Aleksinac Ivan Dimić rekao je juče da je ta opština bez struje od petka uveče kada su olujni grad i kiša zahvatili veći deo Srbije i da će nestanak „trajati još tri do četiri dana“. Krizni štab opštine Aleksinac u subotu je proglasio vanredno stanje.

– Struja je obezbeđena samo za bolnicu, Dom zdravlja i opštinu, a nemaju je građani u 70 opštinskih naselja, izuzev tri koja su „vezana“ za Elektrodistribuciju Niš. Neko u EPS-u „koči“ da uz pomoć Niša i Sokobanje premostimo problem. Još nemamo plan restrikcija električne energije, jer ne znamo kojom količinom možemo da raspolažemo. Zbog toga se od subote uveče potpuno stihijski i na kratko uključuju manje grupe potrošača. Bojimo se da će stanovništvo biti ugroženo i zbog nedostatka hrane, jer im zamrzivači i frižideri ne rade, njive i bašte su im uništene, a u opštini radi samo deo prodavnica – rekao je juče Dimić za naš list.

On je dodao da je u Aleksincu nakon višesatne nestašice vodosnabdevanje stabilizovano, pošto je opština priključena na Fabriku vode Bresje. Krizni štab je procenio da je nevreme oštetilo od 80 do 100 odsto oko 5.000 hektara zemljišta, dok je još pet hiljada hektara oštećeno do 50 odsto. Na kućama su ruinirani krovovi ili je u njih prodrla voda, ali nema povređenih.

I gradski zvaničnici Niša potvrdili procenili su da bi šteta bila i znatno veća da iz 39 protivgradnih stanica nije ispaljeno više desetina raketa. Igor Novaković, predsednik gradske opštine Palilula, jedne od pet opština u Nišu, obišao je juče neka od postradalih sela na teritoriji opštine i ocenio da je „materijalna šteta velika“. Nevreme koje je tokom vikenda zadesilo zapadnu Srbiju, nanelo je veliku štetu u voćnjacima, posebno malinjacima, ali i na kućama i automobilima. Iako je Radarski centar Užice, ispalio oko 120 protivgradnih raketa, šteta, kažu, nije mogla biti sprečena. Najveću štetu pretrpelo je Arilje, ali i Čajetina, kao i sela u okolini Užica, Lučana i Ivanjice. Mirjana Avakumović, predsednica opštine Arilje, kaže da je u toj varošici proglašena elementarna nepogoda, da se šteta još procenjuje, te da su vlasnicima oštećenih kuća kao pomoć podeljeni crepovi i najlonske prekrivke.

– Grad je zahvatio oko 1.300 hektara površine i uništio skoro sve zasade malina, jabuka, borovnica, šljiva i drugih useva. Oštećeni su automobili, više objekata i zakrčeni neki lokalni putevi. Iako podaci o štetama još pristižu, procena je da je uništeno više od 50 odsto malinjaka. Ako opština ostvaruje devizni priliv od malina 20 miliona evra, onda je šteta, ne računajući oštećene objekte, veća od 10 miliona evra, saopštila je predsednica ariljske opštine i navela da će ta opština pomoć zatražiti od Vlade Srbije. Na području Čajetine najveće štete su u selima Kriva Reka, Tripkova, Mušvete, Rožanstvo i Golovo.

– Šteta se još procenjuje, a prema prvim podacima ona iznosi oko 15 miliona dinara. Upućujemo vlasnike oštećenih kuča na stovarišta kako bi preuzeli crep, ali problem je što nema kikindskih crepova, pa su nam iz Kikinde obećali da će ga vrlo brzo isporučiti, rekao je Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina.

Na području Užica, najveće štete su u selima Nikojevići i Ravni, gde je grad, takođe, uništio krovove, ali i useve. Radivoje Radivojević, član Gradskog veća i kriznog štaba, kaže da je tim domaćinstvima već upućen deo pomoći kako bi pokrili kuće, te da će se obim štete znati za nekoliko dana.

Povećati cenu maline

Dragan Bogdanović, predsednik ariljskog udruženja proizvođača maline „Vilamet“, kaže da je uništeno više od polovine zasada tog voća. On je naveo da bi nastalu situaciju otkupljivači morali da uzmu u obzir i da povećaju otkupnu cenu, koja je, pre nevremena, bila oko 80 dinara. On je dodao da je, zbog nevremena, otkazana skupština tog udruženja, na kojoj je trebalo da se odluči da li će malinari protestima zatražiti veću cenu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari