Amerikanka pokojniku rekla sudbonosno “Da!” 1Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Ovakav slučaj je moguć samo u Americi! U San Diegu u Kaliforniji, jedna žena se drugi put venčala sa svojim pokojnim mužem, a američke vlasti su dozvolile tu komediju.

Amerikanka pokojniku rekla sudbonosno “Da!” 2Gospođa Irena Stivenson je, kako piše list Vreme, 1939. godine u martu izgubila muža. Uslov da dobije muževljevu penziju bio je da pokaže venčanicu, koju je nažalost izgubila.

U razgovoru sa svojim advokatom, udovica Stivenson je shvatila da bi pravljenje kopije venčanice izazvalo komplikacije, pa je stoga odlučila da se ponovo venča. Uz dozvolu vlasti ovo originalno venčanje je realizovano. Pokojnog muža gospodje Irene zastupao je advokat.

Kada se po drugi put udala za svog muža, ovog puta pokojnog, Irena Stivenson je konačno došla do svoje penzije. 

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda istog dana piše o režiseru koji je terao statiste da neprestano puše cigarete. Amerikanka pokojniku rekla sudbonosno “Da!” 3

Računi režisera Sosila de Mila za troškove snimajna filma “Union Pacifik” obuhvatali su i ogromne količine cigareta.

Da bi dao posebnu atmosferu svom filmu, režiser je zahtevao da statisti neprestano puše cigarete. Statisti su bili pioniri koji su gradili prvu američku železnicu.

Nisu smeli da puše jeftine i manje poznate cigarete, već one koje razvijaju oblačiće plavičastog dima, koje je konzumirao i sam režiser.

Ovo intenzivno pušenje je zadavalo velike brige nadzorniku materijala koji je morao da preduzme naročite mere kako bi zaštitio materijal od požara, piše list Pravda na današnji dan pre 80 godina.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari