Savet bezbednosti UN, koji je pregovarao o nasilju u Demokratskoj Republici Kongo, nije doneo odluku o slanju pojačanja tamošnjoj misiji UN u kojoj učestvuje 17.000 mirovnjaka. Lider mirovnih operacija UN Alan le Roj izjavio je da je malo verovatno da će Savet doneti odluku o misiji UN u DR Kongo, poznatoj pod nazivom Monuk, do kraja ovog meseca. Novi pregovori Saveta bezbednosti UN o DR Kongo zakazani su za 26. novembar.

Le Roj je Savetu dostavio izveštaj o svojoj poseti DR Kongo i objasnio ponovno razmeštanje snaga Monuka u istočnom delu zemlje. On je rekao da je zbog nedavnih sukoba raseljeno još 250.000 ljudi, te je istakao da je glavni zadatak Monuka da „učvrsti pozicije svojih snaga na licu mesta“. Le Roj je dodao da je 95 odsto mirovnih snaga raspoređeno u istočnom delu DR Kongo, uključujući 5.800 pripadnika u Severnom Kivuu i 3.500 u Južnom Kivuu. „Prioritet je odbrana Gome“, rekao je.

Lider mirovnih snaga UN zatražio je od Saveta bezbednosti UN da pošalje još 3.000 vojnika u istočni deo DR Kongo da bi štitili tamošnje civile. Le Roj je izjavio da broj pripadnika mirovne misije na teritoriji nije dovoljan da bi civili bili zaštićeni od nasilja koje sprovode pobunjeničke grupe i armija DR Kongo.

U međuvremenu, Angola je mobilisala vojnike kako bi ih poslala u DR Kongo, pobuđujući strahove da će se tamošnji sukob proširiti i na ostale zemlje u regionu. Zamenik ministra spoljnih poslova Angole Georges Čikoti nije rekao koliko će vojnika otići u DR Kongo niti šta će biti njihovi tamošnji zadaci, te nije poznato da li će oni imati ulogu mirovnjaka ili će biti podrška vladinim snagama u sukobima s pobunjenicima koje predvodi bivši general Loran Nkunda. Prisustvo vojnika Angole u nestabilnom regionu DR Kongo može biti shvaćeno kao provokacija Ruande, koja se sukobila sa Angolom tokom razarajućeg kongoanskog rata od 1998 do 2002.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari