Apel užičkim vlastima da zaustavi dogradnju fabrike vode 1ilustracija Foto: Nenad Kovačević

Marina Vukašinović, biološkinja zaposlena u užičkom JKP Vodovod, apelovala je na lokalnu vlast da zaustavi drugu fazu rekonstrukcije i dogradnje fabrike vode u tom gradu.

Ona smatra da nisu otklonjene dileme o tome da li će primena nove i skupe tehnologije uspeti da obezbedi ispravu vodu za piće iz jezera Vrutci, koje se trenutno ne koristi za vodosnabdevanje, jer je zagađeno otrovnim algama-cijanobakterijama.

Problem je nastao 2013. godine kada su se u alge pojavile u akumulaciji Vrutci, koja je duže od trideset godina služila za vodosnabdevanje grada. Ubrzo je Vlada Srbije obezbedila oko milion evra za polaganje cevovoda za privremeno vodosnabdevanje sa Sušičkih vrela na Zlatiboru, koji se i danas koristi.

Potom je, po projektu koji je urađen u Institutu „Jaroslav Černi“, usledila prva faza rekonstrukcije i dogradnje fabrike vode koja je završena krajem prošle godine. Ministarka Zorana Mihajlović je u decembru prošle godine posetila fabriku vode i najavila je da će država obezbediti 280 miliona dinara za drugu fazu, koja bi trebalo da bude završena do kraja ove godine, nakon čega će, kako je rekla, biti trajno rešen problem vodosnabdevanja u Užicu.

Međutim, Marina Vukašinović izražava sumnje u to da će nova tehnologija moći da reši problem zagađene vode iz Vrutaka i da će JKP Vodovod biti u stanju da uspostavi planiranu kontrolu vode na akumulaciji Vrutci.

– Mislim da predložena tehnologija ne može da reši problem, jer ne znamo kakvu vodu prerađujemo, koji toksini su prisutni u jezeru, šta je sa živom i da li je tu akumulaciju, prema smernicama EU, uopšte moguće koristiti za vodosnabdevanje. Sve to mora da utvrdi stručna institucija, kaže za Danas Marina Vukašinović. Istakavši da je „prva karika u proizvodnji vode monitoring njenog izvorišta kako bi se utvrdio kvalitet vode koja će se prerađivati“, ona dodaje da „nije sigurna ni u to da je da JKP Vodovod, sa postojećim kadrovskim kapacitetom u stanju da uspostavi takav monitoring na samoj akumulaciji Vrutci, a da to bude održivo i funkcionalno“.

– JKP Vodovod nije nije naučna institucija, a akumulacija je „živ“ sistem. Dok mi u Vodovodu završimo analizu, voda iz Vrutaka će u međuvremenu ući u fabriku. Pojedine procedure nećemo moći da primenimo, poput analize cijanotoksina u sirovoj i tretiranoj vodi. Ne postoji ni referentna laboratorija u zemlji koja se bavi tom vrstom ispitivanja, ukazuje naša sagovornica. Ona ocenjuje da u projektu postoje nelogičnosti.

– Projekat se ne poklapa sa činjenicama koje su utvrđene tokom istraživanja akumulacije i sliva Vrutaka. LJudi u JKP Vodovod kažu da su se predstavnici Instituta izjasnili da nisu imali dovoljno vremena, da ih je država pritiskala da nađu rešenje i da su zbog toga prepisali projekat iz Kruševca, gde je takođe „procvetala akumulacija“, navodi Marija Vukašinović.

Uz isticanje da je „dugo upozoravala na probleme, ali da je lokalna vlast odgovornost prebacivala na druge i tražila krivce u prošlosti“, ona smatra da bi trebalo rešavati uzroke, a ne posledice. S druge strane, „ako se rešavaju posledice, trebalo bi da postoje jasne garancije da će one i zaista biti otklonjene na način na koji se sada rešavaju“.

Ona je objasnila da se u novu tehnologiju ulaže veliki novac, a da su gubici u vodovodnoj mreži veliki, da veoma često pucaju vodovodne cevi jer su dotrajale, te da je jedno od rešenja korišćenje podzemnih voda.

– Predlagala sam da se uradi studija o podzemnim vodama, pošto proračuni hidrogologa ukazuju na to da na području Užica postoje solidna količina podzemnih voda, da se utvrdi njihov kvalitet i kapacitet i osmislile mere za zaštitu, ali lokalna vlast za to nije imala razumevanja.

– Tri puta sam predlagala da se za studiju o podzemnim vodama, koja košta od dva do tri miliona dinara, odvoji novac u budžetu, ali lokalna vlast je na to ostala gluva. Šta ćemo da radimo ako fabrika ne bude mogla da funkcioniše, a grad mora da ima vodu, pita Marina Vukašinović, koja je članica gradskog tima za praćenje aktivnosti u projektu sanacije jezera Vrutci, a do pre nekoliko meseci bila je i predsednica Saveta za zaštitu životne sredine Gradskog odbora SNS.

Petković: Najsavremenije u Srbiji

Tihomir Petković, užički gradonačelnik, u decembru je objasnio da će nakon završetka druge faze biti omogućeno vodosnabdevanje iz akumulacije Vrutci, tako što će se voda iz jezera zahvatati sa dubina na kojima je najmanja koncentracija algi. Kvalitet vode, kako je najavio, svakodnevno će se analizirati u JKP Vodovod, a biće saniran vodozahvat i izgrađen novi objekat u kome će se voda filtrirati aktivnim ugljem. Time će Užice, kako je rekao, dobiti najsavremenije postrojenje za prečišćavanje vode u Srbiji. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari