Nakon nedeljnog protesta na kojem su žitelji Banje Koviljače zatražili da azilanti napuste ovo mesto, roditelji osnovaca ispunili su obećanje i decu juče nisu pustili u školu „iz straha za njihovu bezbednost“.

Dok u opštini Loznica kažu da imigranata ima oko 2.500, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova ima ih 600. Ipak, Vlada Srbije uskoro bi trebalo da pronađe lokaciju, najverovatnije napuštenu vojnu kasarnu van naseljenog mesta, u kojoj će biti smešten deo azilanata iz Banje Koviljače.

Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde i koordinator Vlade Srbije za medije, kaže za Danas da prema međunarodnim konvencijama „azilanti imaju prava koja ne smeju da se ugroze, a jedno od njih je sloboda kretanja“.

– Ne možete ih držati zatvorene u stanovima ili sobama. Zvanični podaci MUP-a govore da tražilaca azila ima oko 600. Pre ću verovati njima nego slobodnoj proceni žitelja Banje Koviljače. Ipak, svesni smo problema i na Vladi Srbije bilo je razgovora na tu temu, a kao najizvesnije rešenje je pronalazak novog objekta, koji će biti van naseljenog mesta, kako bi oni mogli slobodno da se kreću – naglašava Homen. On dodaje da se s povećanim brojem imigranata ne suočava samo Srbija, već i mnoge evropske zemlje.

– Najlakše bi bilo da se imigranti što pre upute u zemlje u koje žele, jer im je Srbija najčešće tranzitna destinacija, ali tu postoji problem. Mogli bi biti vraćeni u zemlju porekla, a oni neće da navedu državu iz koje dolaze, a kod sebe uglavnom nemaju dokumenta. Drugo, i ako potvrde da dolaze iz Avganistana ili Sirije, ne mogu biti vraćeni u te zemlje jer su im tamo ugrožena ljudska prava – kaže Homen dodajući da se u narednom periodu u čitavoj Evropi očekuje veći priliv imigranata.

Od 227 učenika, u OŠ „Vera Blagojević“ nastavu je u prvoj smeni juče pohađalo svega njih desetoro. Stanovnici Banje Koviljače, ali i čitave Loznice, razumeju odluku roditelja i od nadležnih traže da hitno reše problem prekomernog broja azilanata.

Milan Marić, direktor OŠ „Vera Blagojević“, kaže za naš list da je ponašanje roditelja razumljivo, jer su već duže zabrinuti za bezbednost svoje dece.

– Obavestili smo Školsku upravu u Valjevu o situaciji u školi. Roditelji ne nameravaju da odustanu od svojih zahteva, odnosno neće puštati decu u školu dok se problem sa azilantima ne reši. Nastavnici dolaze na posao, a od Ministarstva prosvete očekujemo odgovor da li ćemo obustaviti nastavu ili ne – ukazuje Marić.

Gradonačelnik Loznice Vidoje Petrović kaže za Danas da je kapacitet Centra za azil odavno popunjen i da imigranti predstavljaju realnu opasnost koja je iskazana u više incidentnih situacija u proteklom periodu.

– U poslednjih nekoliko meseci imali smo eksploziju u Banji Koviljači, jedno razbojništvo i jednu oružanu pljačku, i poslednji slučaj – silovanje britanske državljanke. Na ove probleme ukazivali smo nadležnima. Još u aprilu sam pisao premijeru, ali smo od države naišli na zid ćutanja. Zvaničnici kažu da u Centru za azil ima 84 emigranta, a da ih je 150 u postupku dobijanja azila, ali niko ne pominje da se njih 2.500 nalaze u privatnom smeštaju – ukazuje Petrović.

Centar za azil postoji oko 40 godina i problema do sada nije bilo. Žitelji Banje Koviljače kažu da oko 2.500 imigranata živi ilegalno u privatnom smeštaju. Prenoćište plaćaju od tri do pet evra, a u jednoj sobi boravi od 10 do 15 ljudi, često bez vode, higijenskih uslova i osnovnih sredstava za život.

Razlika između azilanata i imigranata

Direktor Centra za zaštitu i pomoć azilantima Radoš Ðurović istakao je da postoji razlika između azilanata i imigranata i da ovi prvi nikada nisu predstavljali problem. Prema njegovim rečima, ilegalni imigranti se kriju od policije, dok azilanti traže pomoć i zaštitu i ulaze u proceduru dobijanja azilantskog statusa.

– Od 2008. nijedan azilant nije počinio krivično delo, dok je Avganistanac koji je silovao britansku državljanku ilegalni imigrant, naglasio je Đurović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari