Poziv predsednika SAD Džordža Buša da se poveća broj američkih vojnika u Iraku naišao je na žestoko protivljenje Kongresa, demokrata, umerenih republikanaca koji su povodom nove strategije izrazili duboki skepticizam.
Dan nakon što je predsednik SAD predstavio novu strategiju za uspostavljanje stabilnosti u Iraku, Bela kuća je pronašla nekoliko saveznika na obe strane, dok se državni sekretar Kondolisa Rajs obratila medijima pre nego što je to učinila pred Spoljnopolitičkim komitetom Senata.

Poziv predsednika SAD Džordža Buša da se poveća broj američkih vojnika u Iraku naišao je na žestoko protivljenje Kongresa, demokrata, umerenih republikanaca koji su povodom nove strategije izrazili duboki skepticizam.
Dan nakon što je predsednik SAD predstavio novu strategiju za uspostavljanje stabilnosti u Iraku, Bela kuća je pronašla nekoliko saveznika na obe strane, dok se državni sekretar Kondolisa Rajs obratila medijima pre nego što je to učinila pred Spoljnopolitičkim komitetom Senata. Pojedini predstavnici demokrata smatraju da prijem na koji je ona naišla pokazuje da je Bušovo obraćanje u udarno vreme naciji u sredu malo učinilo da se obezbedi politička podrška za slanje dodatnih trupa u Bagdad. Republikanci su izrazili više podrške u Beloj kući, gde su se novi ministar odbrane Robert Gejts i general Piter Pejs obratili Komitetu za oružane službe. Ali demokrate su bile oštre u kritici i Predstavničkom domu i u Senatu. Oni planiraju da pronađu načine kako da se suprotstave Bušovom planu kroz neobavezujuće rezolucije. I dok govore da ne planiraju nikakve trenutne korake u pokušaju da spreče Bušov plan tako što će ukinuti fondove, pojedine demokrate su izjavili da će nastaviti da razmatraju postavljanje nekih ograničenja administraciji kada Kongres razmotri troškove za rat kasnije ove godine.
U Bagdadu, iračka šiitska vlada odgovorila je mlako na Bušovu odluku da pošalje više od 20 hiljada dodatnih trupa u Irak kako bi podupreo napore da se zauzda rašireno sektaško nasilje. Premijer Nuri Kamal al-Maliki nije uspeo da se pojavi na novinarskoj konferenciji kao što je to bilo predviđeno i nije dao nikakvu izjavu povodom toga. U međuvremenu, Buš i njegovi najviši zvaničnici kabineta proveli su četvrtak putujući i tražeći podršku za novu strategiju u Iraku. Ranije tog dana, tokom emotivne ceremonije u Beloj kući, Buš je nagradio porodicu marinca Džejsona Danhama koji je ubijen u Iraku 2004. Ordenom časti. On se bacio na granatu kako bi spasio ostatak svoje jedinice. Predsednik Buš je počeo da plače tokom ceremonije. To je bila druga dodela Ordena časti namenjena vojnicima koji su se borili u Iraku. Buš je kasnije otputovao u Fort Bening gde se obratio vojnicima povodom novog iračkog plana. On je tom prilikom izjavio da njegov pristup neće proizvesti trenutno gušenje nasilja ali da je novi pristup „najbolja šansa za uspeh“. Neki od pripadnika trupa u Fort Beningu već su dva puta služili u Iraku i sada se pripremaju za treći put.
Senator Nebraske Čak Hagel, republikanac u Komitetu Senata za inostrane poslove, koji je kritikovao administraciju zbog načina vođenja rata, dobio je aplauz kada je predsednikove predloge nazvao „opasnim greškama spoljne politike“. Demokratski senator Viskonsina Rasel D. Fajngold, žestoki kritičar rata u Iraku, o istom je govorio kao „najverovatnije najvećoj grešci u spoljnoj politici u istoriji nacije“.
Nekoliko Republikanaca je sumnjalo u Bušov plan, ali ga nisu odmah odbacili. Međutim, njihov poziv za dodatnim detaljima pokazao je da nisu ubeđeni. General Dejvid Petraus, novi ameriučki komandat u Iraku, odmahnuo je reporterima dok se probijao kroz kancelarije republikanskih senatora Džona W. Varnera iz Virdžinije i Džefa Sešnsa iz Alabame odbijajući da daje bilo kakve komentare. Ministar odbrane Robert Gejts nije odgovorio na pitanje da li će planirano povećanje trupa tokom sledećih nekoliko meseci biti stopirano ukoliko ne uspeju da se realizuju dodatne obećane iračke trupe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari