U Senatu Kongresa SAD juče je prvi put ušlo u zapisnik da su senatori podržali dokument koji precizira tačan datum povlačenja vojnika iz Iraka, a demokrate su prikupile neophodne glasove za žestoki prekor Bušove ratne politike.
Od ukupno 50 senatora, njih 48 je dalo odlučujuće glasove naklonjene demokratskoj poziciji.

U Senatu Kongresa SAD juče je prvi put ušlo u zapisnik da su senatori podržali dokument koji precizira tačan datum povlačenja vojnika iz Iraka, a demokrate su prikupile neophodne glasove za žestoki prekor Bušove ratne politike.
Od ukupno 50 senatora, njih 48 je dalo odlučujuće glasove naklonjene demokratskoj poziciji. Predlog zakona predviđa postepeno povlačenje američkih trupa iz Iraka u roku od 120 dana od donošenja odluke, s konačnim povlačenjem do 31. marta 2008. „Kada je počeo rat u Iraku američki narod je govorio kao i Predstavnički dom i Senat“, izjavio je senator Ričard Durbin iz Ilinoisa, demokrata broj dva u Senatu. „Sada se nadamo da će predsednik slušati“.
Senatori još moraju da usvoje konačnu verziju zakona ove nedelje, a njihova odluka mora potom da bude usklađena s merama Predstavničkog doma koje su usvojene u petak. Od ukupno 218 poslanika u Predstavničkom domu, njih 212 je izglasalo obavezujuće mere koje od predsednika zahtevaju da povuče većinu borbenih trupa iz Iraka do septembra 2008.
Nekoliko minuta posle glasanja u Senatu Bela kuća je ponovila da će uložiti veto na svaki zakon koji sadrži tačan datum o povlačenju. Potez Senata povećao je verovatnoću da će Kongres i Buš ući u sukob povodom finansiranja rata. Rezultati glasanja u Senatu iznenadili su obe partije. Republikance je pogodio postupak senatora Čaka Hegela iz Nebraske koji ranije nije podržavao ideju o utvrđivanju tačnog roka za povlačenje vojnika, iako je on kao predstavnik svoje partije najotvoreniji kritičar rata u Kongresu. „Nema vojnog rešenja za irački problem“, izjavio je Hegel. Iraku pripada 25 miliona Iračana koji tamo žive. Oni ne pripadaju SAD. Irak ne može da se posmatra kao teritorija koju treba osvojiti ili izgubiti“.
Demokrate su takođe stekle podršku i senatora Bena Nelsona, demokrate iz Nebraske koji je samo pre dve nedelje glasao protiv ideje o utvrđivanju tačnog datuma za povlačenje vojnika. Ljudi žele da se vojnici vrate svojim kućama“, izjavio je Nelson.
Glasanje u Senatu viđeno je kao pobeda demokrata samo zbog toga što su republikanci već najavili da neće podržati zakon. Republikanski lideri izjavili su da su bili pre za to da dopuste Bušu da uloži veto nego da koriste proceduralne manevre u cilju blokiranja mera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari