EU bi uskoro mogla da usvoji zakon o slobodnoj distribuciji voća i povrća školama, letnjim kampovima i dobrotvornim ustanovama. U isto vreme Evropska komisija pažljivo ispituje sektor za voće i povrće u okviru svoje borbe protiv gojaznosti.
Nacrt predloga usvojen je juče u cilju izmene pravila o subvencijama EU za sektor na koji se trenutno izdvaja 3.

EU bi uskoro mogla da usvoji zakon o slobodnoj distribuciji voća i povrća školama, letnjim kampovima i dobrotvornim ustanovama. U isto vreme Evropska komisija pažljivo ispituje sektor za voće i povrće u okviru svoje borbe protiv gojaznosti.
Nacrt predloga usvojen je juče u cilju izmene pravila o subvencijama EU za sektor na koji se trenutno izdvaja 3.1 odsto budžeta EU i čini petinu ukupne poljoprivredne proizvodnje Unije. U srcu plana je promena od dosadašnje pomoći poljoprivrednicima u zavisnosti od toga koliko proizvode, ka isplatama poljoprivrednicima zasnovanim na veličini njihovog zemljišta i nekim drugim kriterijumima, a sve to je u skladu s ukupnom reformom oštro kritikovane poljoprivredne politike Unije. Paket predloga takođe uključuje mere koje imaju za cilj promociju zdrave ishrane, uz obećanja farmerima 100 odsto naknade za voće i povrće koje besplatno dostave dobrotvornim ustanovama, školskim kantinama, ili dečijim kampovima. Komisija je predložila smanjenje fondova za polovinu koje je EU do sada davala poljoprivrednicima kao naknadu za povlačenje lako kvarljivih proizvoda iz trgovina ukoliko se ne prodaju na vreme.
Činjenica je da Evropljani zaostaju za preporukama Svetske Zdravstvene organizacije koja predviđa minimalni dnevni unos od 400 grama voća i povrća. Ovde se ističu samo Grci i Finci koji dnevno konzumiraju 500 grama voća i povrća, dok građani drugih zemalja jedu manje. Tako, recimo, Britanci i Austrijanci unose prosečno 200 grama voća i povrća dnevno.
Na osnovu juče usvojenog nacrta plana EU će pokriti 60 odsto cene za inicijative proizvođača koje imaju za cilj promovisanje unosa voća i povrća za decu mlađu od 18 godina.
Reforma sektora voća i povrća predviđa da EU daje najmanje 20 odsto novca farmerima za poboljšanje standarda proizvodnje voća i povrća. Komesar za poljoprivredu EU Mariana Fišer Boel kaže da je taj sektor pod „velikim pritiskom“ i trgovaca i proizvođača koji uvoze robu iz treće zemlje. Boelova ističe da se novim pravilima žele uvesti jednostavnije birokratske procedure za osnivanje fondova za pomoć farmerima da se suoče s konkurencijom. Reforma će, kako se očekuje, biti s velikom pažnjom praćena u Španiji i Grčkoj, gde sektor voća i povrća čini 30 odsto od ukupne poljoprivredne proizvodnje, dok u Italiji, Malti i Portugalu čini trećinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari