Bez distance na optuženičkoj klupi 1Specijalni sud u Beogradu Foto: Stefana Savić (arhiva)

Glavni pretres u postupku koji se pred Specijalnim sudom u Beogradu vodi protiv 38 policijskih i carinskih službenika, koji su radili na prelazu Bački Breg, odložen je juče zbog toga što nisu postojali uslovi da se suđenje održi u skladu sa preporukama o postupanju tokom epidemije virusa korona.

– U redu kolege, odložićemo pretres. Učinili smo sve što je bilo moguće, kazala je predsednica veća sudija Vinka Beraha Nikićević nakon više ponovljenih zahteva odbrane da se pretres odloži. Odlaganje je najpre zatražio branilac Aleksandar Ćurčić, tvrdeći da zbog velikog broja okrivljenih na optuženičkoj klupi nije moguće održavati socijalnu distancu.

– Mi se ovde nalazimo u velikom zdravstvenom riziku. U sudnici u kojoj nema prozora nalazi se više od 50 ljudi. Rizik je još izraženiji kada se uzme u obzir skok broja obolelih u poslednje vreme, naveo je Ćurčić, iznoseći predlog da se postupak odloži. Nakon toga, sudija je odredila pauzu tokom koje je deo okrivljenih prebačen sa optuženičke klupe u deo koji je rezervisan za publiku, čime je zadovoljen kriterijum socijalne distance.

Međutim, uskoro je usledio novi problem zbog kojeg je pretres definitivno odložen. Naime, na jučerašnjem pretresu planirano je bilo saslušanje prikrivenog islednika A-202, na osnovu čijih nalaza se u velikoj meri temelji optužnica.

Paralelno sa saslušanjem, na ekranima u sudnici je trebalo da budu prikazani delovi njegovog izveštaja tokom rada na graničnom prelazu Bački Breg. Deo okrivljenih imao je prigovor da se izveštaj ne vidi jasno na ekranima koji se nalaze u delu u kojem sede optuženi.

Kako problem nisu mogli da reše zaposleni u tehničkoj službi suda, a prebacivanje okrivljenih u deo gde se nalaze advokati bi prekršilo epidemiološke preporuke, sudija je bila prinuđena da pretres odloži.

Istovremeno sa jučerašnjim, odložen je i pretres koji je bio zakazan za danas. Sudija je naredni zakazala za 1. septembar uz opasku da ne zna da li će se do tada izmeniti situacija sa epidemijom.

Na taj način se i dalje ne vidi završetak postupka koji je iniciran pre nešto više od pet godina kada je u velikoj policijskoj akciji uhapšeno 29 policijskih službenika, devet carinskih službenika i jedan građanin.

Njih Tužilaštvo za organizovani kriminal tereti da su od marta 2014. godine do juna naredne godine od velikog broja lica tražili i primali novčane i robne poklone kako bi im omogućili krijumčarenje robe preko državne granice, uvoz robe bez plaćanja carine i druge nezakonite radnje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari