Sve veći broj migranata iz Istočne Evrope dolazi u Veliku Britaniju sa namerom da u toj zemlji i ostane, navodi se u najnovijem istraživanju. Više od trećine žena i četvrtine muškaraca saopštili su da žele trajno da ostanu u Britaniji. Izveštaj fondacije Žozef Rountri takođe je otkrio da jedan od četiri migranta uopšte ne provode vreme s Britancima.

Sve veći broj migranata iz Istočne Evrope dolazi u Veliku Britaniju sa namerom da u toj zemlji i ostane, navodi se u najnovijem istraživanju. Više od trećine žena i četvrtine muškaraca saopštili su da žele trajno da ostanu u Britaniji. Izveštaj fondacije Žozef Rountri takođe je otkrio da jedan od četiri migranta uopšte ne provode vreme s Britancima. Studija, zasnovana na intervjuima obavljenim 2002, i kasnije u maju 2004. nakon proširenja EU, pokazuje iskustva 600 migranata. Građevinski radnici, poljoprivrednici i bebisiteri, nalaze se među onim koji su intervjuisani.
Istraživanje govori o ljudima, migrantima iz Poljske, Slovačke, Češke, Litvanije, Ukrajine i Bugarske. Otkriveno je da je šest odsto ispitanika u oktobru 2002. izjavilo da će ostati stalno da živi u Britaniji. Osamnaest meseci kasnije, od onih koji su ostali u Britaniji samo četvrtina njih je izjavila da će ostati u Britaniji za stalno. Do kraja 2004, 29 odsto migranata iz Istočne Evrope izjavilo je da će ostati jer im je dobro. Glavni faktori u donošenju odluka jesu njihov pravni status, prihod, pol, broj prijatelja u Britaniji i kako se postupa sa njima, kaže se u izveštaju. Na pitanje kakva su njihova iskustva boravka u Britaniji, dve trećine ispitanika prosto nisu znali ni kako da se prijave kod lekara. Gotovo polovina migranata nema informaciju o uslovima za dobijanje njihovog imigrantskog statusa. Četvoro od 10 Britanaca tretiraju migrante kao sebi ravne, dok troje od 10 kažu da oni to ipak nisu. Samo trećina uzima časove iz engleskoj jezika, dok mnogi osećaju da imaju ograničen odnos sa britanskim narodom. Kelnerice iz Ukrajine izjavile su da im Britanci ne dozvoljavaju da uđu u njihovo društvo.
Direktor Fondacije Džulija Unvin izjavila je da istraživanje pokazuje da bi vlada trebalo da vrednuje migrante kao „nešto više od prosto ekonomskog izvora“. Ona je izjavila da ministri „moraju nastaviti da ističu važnost obezbeđenja integracije migranata u šire britansko društvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari