Predsednik Vlade Vojvodine dr Bojan Pajtić susreo se sa evropskim komesarom za regionalnu politiku Johanesom Hanom i sa visokim gostom obišao novu zgradu u univerzitetskom kampusu, u kojoj će biti smešten Naučno-tehnološki park Univerziteta u Novom Sadu. Gost predsednika pokrajinske Vlade i novosadskog univerziteta bio je danas i Vensan Dežer šef delegacije EU u našoj zemlji.


Na ovom savremenom objektu u toku su završni radovi a planirano je da Naučno -tehnološki park otpočne sa radom sa početkom nove fakultetske školske godine 1. oktobra. Naučno-tehnološki park je projekat ostvaren uz podršku EBDR (Evropska banka za obnovu i razvoj) i Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Od 15 miliona evra koliko je uloženo u izgradnju prve faze naučno-tehnološkog parka, 11 miliona su obezbedili partneri iz EU a četiri miliona evra sam fakultet.

U modernom objektu uz nastavni proces i univerzitetska istraživanja studenata i istraživača, biće smešteni i poslovni partneri, firme koje će imati obavezu da ulože deo sopstvenih sredstava u razvojne poslovne projekte. Za razliku od poslovnih inkubatora, koji imaju zadatak da preduzeća pripreme i potpomognu njihov nastup na tržištu, naučno-tehnološki park je centar okupljanja firmi koje su već afirmisane ali traže bolje mesto na tržištu i zainteresovane su za inovativne i razvojne projekte, i tržišnu utakmicu baziranu na istraživanju, naučnom radu i primeni znanja koje nude fakulteti i njihovi istraživači.

– Poseta evropskog komesara za regionalnu politiku Johanesa Hana je izuzetno značajna i za Vojvodinu i za Srbiju jer Johanes Han je čovek koji ulaže ogromne napore u razvoj važnih evropskih strategija od Dunavske strategije, do onih koje stvaraju i podržavaju razvoj „društva znanja“ na samo u zemljama EU nego i u onim zemljama koje gravitiraju ka Uniji i tek treba da postanu njen deo. Mi ovaj naučno-tehnološki park vidimo i kao veliku šansu Vojvodine i Srbije u evropskim strukturnim fondovima, odnosno u onim razvojnim programima i projektima koji će omogućiti da ubuduće naš naučni park, poslovni inkubatori, fakulteti i istraživači imaju podršku EU, obezbede transfer znanja i transfer novih tehnologija, razmenu profesora i studenata i mogućnost da svi steknu onu vrstu kvalifikacija koja će obezbediti da svi zajedno razvijamo naše društvo.

Naša budućnost jeste u znanju, naša budućnost jeste u novim tehnologijama, a gospodin Han je više nego kompetentan saradnik, neko ko odlučuje da li smo mi kao zemlja koja još nije deo EU, iako smo kandidat, osposobljeni učestvuje u ovakvim programima kroz saradnju sa nekim od zemalja članica. Zbog toga ova poseta je više nego dragocena i više nego važna – rekao je predsednik Vlade Vojvodine.

Prema rečima rektora novosadskog univerziteta dr Miroslava Viskovića, fakulteti, a posebno FTN, imaju 72 firme koje posluju na takav način i, zahvaljujući njima, kreirano je oko dve hiljade poslova, uglavnom za najkvalitetnije i najperspektivnije mlade naučnike, istraživače i naučnike.

– To je još jedan korak ka društvu znanja kome i mi moramo da težimo, kao i zemlje EU, jer je to jedini put ka uspešnijoj budućnosti – rekao je dr Visković.

Naučno-tehnološki park imaće 1.477 kvadratna metra učionica i laboratorija a okupljaće firme, programe i projekte iz oblasti građevinarstva i geodezije. Druga faza izgradnje naučno-tehnološkog parka će doneti novi objekat namenjen pre svega IT tehnologijama istraživačkim projektima i savremenom preduzetništvu zasnovanom na znanju, razvoju i originalnoj tehnologiji. U planu je i realizacija treće faze ovog izuzetno važnog projekta.

Bojan Pajtić, Johanes Han, Vensan Dežer i prof. dr Dragoslav Petrović prošetali su se kampusom Univerziteta u Novom Sadu, do nove zgrade rektorata, još jednog od značajnih univerzitetskih objekata. Posle toga Pajtić i njegovi gosti obišli su gradilište Žeželjevog mosta sa petrovaradinske strane.

– Danas sam ovde da bih promovisao Dunavsku strategiju, makro-regionalni razvoj i makro-regionalne komunikacije, povezivanje i upravljanje. Jedan od najvažnijih delova ove strategije jeste saobraćaj, povezivanje i komunikacija i izgradnja ovog mosta je svakako jedan element. Novosadski most je i važan deo „X-X“ trans-evropske mreže voznih, drumskih i vodenih pravaca. Zbog svega toga EU je odlučila da podrži izgradnju novosadskog mosta sa 26 miliona evra, a nadam se da će kada bude završen i povezan sa auto-putem ovaj projekat još dobiti na svom evropskom značaju. Mostovi su važni ne samo zbog boljeg i bržeg saobraćajnog povezivanja – oni predstavljaju obeležje bliske saradnje i međusobnih veza, i simbolično označavaju bolje i čvršće veze među ljudima. To povezivanje, bliskost i saradnja su od najvećeg značaja za miroljubivo, otvoreno društvo i podrška podizanju ovog mosta je još jedan simboličan gest koji govori koliko je, i koliko će, Srbija biti važna EU i jedan simboličan korak na putu ka budućem članstvu i evropske budućnosti Srbije – rekao je Johanes Han.

Partnersko finansiranje

– Izgradnja Žeželjevog mosta govori o tome koliko je nama važna integracija u evropsku porodicu zemalja. Prvo, mi ovaj most finansiramo partnerski, grad i pokrajina sa jedne i EU sa druge strane. Istovremeno most nas povezuje sa zemljama EU jer na sebi nosi deo evropskog koridora X. Veliki je njegov značaj ne samo za Novi Sad i Vojvodinu, nego i za čitavu Srbiju, zbog toga što će rasteretiti saobraćaj u gradu, a istovremeno kada se o železnici radi, povezati sve delove Srbije ali i omogućiti da naša roba lakše stigne do Mađarske i svih drugih evropskih tržišta. U infrastrukturnom smislu ovaj most je jedan od najvećih poduhvata u našoj pokrajini tokom nekoliko proteklih decenija – rekao je Pajtić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari