U Kragujevcu je za danas zakazana sednica Skupštine grada na kojoj će odbornici, prema oficijelnoj najavi, razmatrati predloge za dodelu ovogodišnjih javnih priznanja, zatim predložena akta iz oblasti prostornog i urbanog planiranja, te operativni plan za odbranu od poplava u 2014. i godišnji izveštaj o radu kancelarije zaštitnika građana, kao i programe rada zdravstvenih ustanova koje su pod ingerencijom lokalne samouprave.


Uprkos činjenici da citirani dnevni red nove sesije lokalnog parlamenta nikako nije posebno atraktivan, današnja sednica SG već danima je u centru pažnje ovdašnje političke čaršije, a razlog je, naravno, politički. Po šumadijskim kuloarima, naime, već nedeljama kolaju špekulacije i glasine, prema kojima je u Kragujevcu u toku formiranje nove skupštinska većine, koja bi već na prvoj narednoj sednici Skupštine grada (ovoj današnjoj) mogla Veroljuba Stevanovića da smeni sa funkcije gradonačelnika.

Stevanović bi, prema tim čaršijskim špekulacijama (iza kojih bez ikakve dileme stoje oni koji bi da zamene aktuelnu gradsku vlast), ostao bez skupštinske većine tako što bi odborničku grupu njegove grupacije „Zajedno za Šumadiju – Ujedinjeni regioni Srbije“ napustili svi odbornici koji su ranije bili članovi G17 plus, kao i nekolicina nezadovoljnika iz redova „zajedničara“, a koji bi, potom, pristupili Socijaldemokratskoj partiji Rasima Ljajića, to jest indirektno Srpskoj naprednoj stranci. „Odmetnuti“ regionalisti i „zajedničari“ bi zatim, prema čaršijskoj kombinatorici, sa naprednjacima, socijalistima i, eventualno, još nekom odborničkom grupom, napravili novu skupštinsku većinu, koja bi, posle smene Stevanovića i njemu još lojalnih saradnika, izabrala novog gradonačelnika, najverovatnije Radomira Nikolića, sina predsednika Srbije i predsednika Izvršnog odbora SNS i čelnika kragujevačkog ogranka te stranke.

Glasine o skorašnjoj, maltene izvesnoj promeni vlasti u Kragujevcu, minulih sednica i dana narastale su u meri da je, uoči Uskrsa, morao da se javno oglasi i, u delu javnosti, već „prežaljeni“ Veroljub Stevanović, koji je, komentarišući „čaršijske špekulacije“, poručio da veruje da će skupštinska većina u Kragujevcu ostati stabilna. Da funkcionisanje vladajuće koalicije u Kragujevcu, koju, podsetimo, nakon prošlogodišnjeg izbacivanja verolomnih socijalista čine „Zajedno za Šumadiju – URS“, grupacija „Preokret“ (LDP-SPO), DSS, PUPS i Jedinstvena Srbija, još uvek nije dovedeno u pitanje, našem listu juče je nezvanično potvrđeno iz više oficijelnih izvora.

Aktuelnom gradonačelniku poziciju donekle olakšava i mogućnost političkog dogovora sa lokalnim ogrankom Demokratske stranke, sa kojom „zajedničari“ već duže pregovaraju o koaliciji. Demokrate, doduše, pokušavaju da priguše informacije o tome, pa čas tvrde da sa Stevanovićem uopšte ne pregovaraju, a potom da bi u lokalnu vlast mogli da uđu samo pod određenim uslovima. Demokratama u Kragujevcu, međutim, uprkos „junačenju“ već odavno ne cvetaju ruže. Naprotiv, na nedavnim republičkim izborima ovde su osvojili tek četiri odsto glasova, što je, najverovatnije, najslabiji izborni rezultat DS u centru Šumadije ikada, te bi eventualno partnerstvo sa Veroljubom Stevanovićem moglo samo da im pomogne.

Novi odbornički klub?

Grupa od jedanaest odbornika „Zajedno za Šumadiju – URS“ koji su ranije bili članovi G17 plus, najverovatnije će, ipak, osnovati svoj odbornički klub, koji bi, saznaje naš list, mogao da se zove „Pokret za naš grad“. Da li će i do kada novi odbornički klub, ukoliko bude osnovan, ostati veran Veroljubu Stevanoviću i njegovim „zajedničarima“, saznaće se uskoro.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari