CEAS: Selektivna pravda 1

Centar za evroatlantske integracije (CEAS) smatra da u Srbiji postoji direktan uticaj politike na pravosuđe, što pokazuje „višegodišnje nereagovanje tužilaštva na krivične prijave CEAS, koje uključuju nasilničko ponašanje, ugrožavanje, rasnu i drugu diskriminaciju poznatih lica, kao i napad na internet stranicu“ Centra.

Pred pravosudnim organima CEAS ima još tri postupka sa neizvesnim ishodom, dok provladini mediji odbijaju da objave demantije u seriji tekstova koji sadrže neistinite, nepotpune, ili netačno prenete informacije protiv organizacije i direktorke Centra Jelene Milić.

Ona, u saopštenju Centra, napominje da su „politička suđenja, kao na primer u slučaju Vučićevog kuma protiv CEAS, postupak u korist nedodirljivih“.

Milić ukazuje i na izostanak institucionalne zaštite predstavnika medija i građanskih aktivista, „što jeste prava dijagnoza funkcionisanja našeg pravosuđa“.

Prema stavu Milić, „ovakvim pristupom tužilaštva guši se sloboda izražavanja, onemogućava kritička reč, zataškava izvršenje krivičnog dela, a javnost se uskraćuje za istinite informacije“.

„Favorizovanje jurišnika poput Vučićevića, Željka Mitrovića, žmurenje na krivično prijavljeno nasilje Miše Vacića ili Nemanje Ristića, okretanje glave od ruske propagande koja se promoviše preko Pravde, Intermagazina i sličnih, ovu vlast kvalifikuje kao autoritarnu, ma šta ona o sebi tvrdila“, tvrdi Milić.

Umesto da se gone počinioci krivičnih dela, ona je ocenila da se „zastrašuje svako kome je u prvom planu zaštita ljudskih prava i sloboda“.

Milić smatra da posebno zabrinjava to što tužilaštvo, svojim nečinjenjem, „štiti nasilnike, a ugrožava žrtvu“.

U saopštenju se podseća da je Milić, zbog pretnji smrću, dobila i policijsku pratnju, koju je otkazala odmah po rušenju u Savamali.

Kako se objašnjava u saopštenju, ona je tako postupila „kada je postalo očigledno da se policija nije odazvala na pozive građana, ne želeći da bude ‘privilegovana’, a posebno jer je i dalje u svakodnevnom radu i životu, bila izložena novim pretnjama i napadima“.

Nedostatak političke volje da se jasno prelomi smer razvoja srpskog društva, kao i društvena realnost u kojoj ne postoji jasan sistem vrednosti za koji se sadašnja politička elita opredelila, realan život čini nepredvidljivim, upozorava CEAS.

Sve ovo, prema stavu CEAS, „ukazuje na suštinsku nespremnost na promene i velika kolebanja vlasti oko ključnih stvari koje se pre svega tiču unutrašnjih odnosa u državi“.

„Iz odnosa sudova i tužilaštava u vezi navedenih krivi?nih prijava, te sudskih postupaka u kojima je učestvovao i CEAS, može se zaključiti da postoje građani prvog i drugog reda, odnosno selektivna pravda“, navodi se na kraju saopštenja.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari