Novi plan udžbenika za osnovnu školu, u kojem je predloženo drastično smanjenje broja radnih svezaka i dodatnih materijala, neće se koristiti u naredne tri godine, čak iako taj dokument dobije zeleno svetlo Nacionalnog prosvetnog saveta na sednici 19. januara.

Izbor udžbenika za tri naredne školske godine vršiće se prema važećem planu udžbenika, predviđeno je konkursom koji je raspisalo Ministarstvo prosvete. Na javni poziv Ministarstva za izbor udžbenika koji će se u osnovnim školama koristiti od školske 2016/17. do 2018/19. izdavači mogu da prijave već odobrene udžbenike, odnosno udžbenik ili udžbenički komplet, koji pored osnovnog udžbenika sadrži radnu svesku ili zbirku zadataka.

Izdavači, međutim, neće moći da konkurišu samo sa radnim sveskama ili dodatnim nastavnim materijalima, ako za određeni predmet nemaju objavljen i udžbenik, objašnjava za Danas Zorana Lužanin, državna sekretarka u Ministarstvu prosvete.

Javni poziv na koji izdavači mogu da se prijave otvoren je do 31. januara, a novina je što će osim naziva udžbenika morati da prijave i koliko imaju strana, kao i po kojoj ceni će ih prodavati. Tu cenu kasnije neće moći da menjaju, ako se škole opredele za njihova izdanja.

Iako je bilo najavljeno da će država već od ovog konkursa propisati najvišu maloprodajnu cenu školskih knjiga to se ipak neće dogoditi, jer nije usvojen novi plan udžbenika, kojim treba da se propiše i preporučeni broj strana.

– U sadašnjoj situaciji, kada udžbenici za isti predmet imaju vrlo različit broj strana, određivanje maksimalne maloprodajne cene je nemoguće. Međutim, mi ćemo uskoro dati na javni uvid Pravilnik o utvrđivanju maksimalne maloprodajne cene, tako da će svako moći da preračuna šta su stvarni troškovi izrade udžbenika – kaže Lužanin.

Ona dodaje da će po završetku konkursa svi naslovi biti navedeni u listi odobrenih udžbenika, sa koje će ih škole birati, u skladu sa procedurom predviđenom novim zakonom. Lista će, dodaje državna sekretarka, biti objavljena na sajtu Ministarstva prosvete do 15. februara, a izdavači će u roku od sedam dana školskim upravama dostaviti po jedan primerak svih navedenih izdanja. Školske uprave će potom odrediti mesta gde će nastavnici moći da pregledaju sve knjige i da izaberu one po kojima će raditi naredne tri školske godine. Novina je i što će saveti roditelja u svakoj školi davati mišljenje o tom izboru. To znači da će svaki roditelj moći da traži objašnjenje zašto je, recimo, izabran skuplji udžbenik ili onaj koji ima mnogo više strana nego knjiga za isti predmet drugog izdavača, koja je neuporedivo tanja ili jeftinija. U Ministarstvu prosvete navode da će transparentnosti celog postupka uticati da škole izaberu najkvalitetnije udžbenike i da roditeljima daju čvrstu argumentaciju zašto su se opredelili baš za konkretna izdanja.

Što se tiče udžbenika za srednju školu, za njih će važiti nešto drugačija pravila. Naime, zakon što Nacionalni prosvetni savet usvoji novi plan udžbenika za srednju školu i standarde kvaliteta, Ministarstvo će raspisati konkurs za nedostajuće udžbenike ili priručnike.

Bez nametanja

Škole mogu da koriste i druga odobrena nastavna sredstva, koja će biti uvrštena na posebnu listu, a nju će objaviti Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Nastavnici neće smeti da od učenika i njihovih roditelja traže da kupe ta dodatna nastavna sredstva (recimo istorijsku čitanku ili zbirku zadatak za talentovane udžbenike) već će ih škola nabavljati od sopstvenih sredstava ili iz budžeta Ministarstva prosvete i stajaće u biblioteci. Ako, međutim, nastavnik traži da deca kupe još jednu radnu svesku pored one koja je sastavni deo kompleta, sa tim se moraju saglasiti svi roditelji konkretnog odeljenja. Dakle, kupovina dodatne literature se ne sme nametati đacima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari