Cetinje vladici Joanikiju, u Zagreb episkop Jovan? 1Foto: FoNet/ Instagram predsednika Srbije

U iščekivanju saborskih odluka o novim kadrovskim rešenjima u episkopatu SPC, učesnici majskog Sabora juče su bili gosti na ručku kod predsednika Republike Aleksandra Vučića u Predsedništvu Srbije, na kome je bio i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik.

Srpske vladike danas bi trebalo da ručaju u Belom dvoru takođe na Dedinju, gde će im domaćin tradicionalno biti princ Aleksandar Karađorđević.

U pauzi između društvenih obaveza Sabor bi danas prepodne, kako spekulišu Danasovi izvori, trebalo da popuni upražnjene eparhije i izabere više novih arhijereja.

Iako se prolećno zasedanje održava iza debelo zatvorenih vrata zagrobne kripte svetog kneza Lazara u podzemlju Svetovskog hrama, juče je „procurela“ lista kandidata za upražnjene mitropolije na Cetinju i u Zagrebu, Valjevsku eparhiju, kao i za katedre koje će se popunjavati zbog izbora novih mitropolita.

Mada su crkveni portali bliski portparolu SPC – episkopu bačkom Irineju (Buloviću), samo dan ranije lansirali vest da bi on mogao da bude administrator, pa čak i novi mitropolit crnogorsko-primorski, za Cetinje je navodno ipak viđen episkop budimljansko-nikšićki Joanikije (Mićović).

Zbog njegovog izbora za naslednika pokojnog mitropolita Amfilohija u Eparhiju budimljansko-nikšićku trebalo bi, navodno, da pređe vladika buenosajreski i južno-centralnoamerički Kirilo (Boljović), dok bi u Latinsku Ameriku trebalo da ode sadašnji vikar patrijarhov – episkop remezijanski Stefan (Šarić), v.d. nastojatelj Svetosavskog hrama na Vračaru i duhovnik šefa srpske diplomatije Nikole Selakovića i folk pevačice Svetlane Ražnatović.

Isti izvori spekulišu da bi patrijarha Porfirija u Zagrebu trebalo da zameni sadašnji episkop slavonski Jovan (Ćulibrk), dok će za Valjevsku eparhiju navodno biti predložen vikar vladike bačkog – episkop mohački Isihije (Rogić).

Za novog episkopa slavonskog navodno bi trebalo da bude predložen iguman manastira Svetog arhangela Gavrila u Kusadaku kod Smederevske Palanke – Petar (Dragojlovć), koji se počekom ove godine proslavio izjavom da je Vučićeva fotografija u Hilandaru „nešto najlepše što je video“.

U crkvenim krugovima kao kandidati za vikarne episkope nezvanično se najavljuju: jeromonah Sava (Budalo) kao patrijarhov pomoćnik, u Eparhiji bačkoj jeromonah Jerotej iz manastira Kovilj, u Eparhiji zapadnoevropskoj arhimandrit Justin (Jeremić) iz Parohije Svetog Save u Parizu.

Danasovi izvori spekulišu da je juče pre ručka na Andrićevom vencu Sabor, između ostalog razmatrao probleme na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, dok je u gostima kod Vučića glavna tema bila Kosovo i Metohija, a razgovarao se i o situaciji u RS.

– Bili smo otvoreni, čini mi se da smo dobro razumeli jedni druge. Crkva ima stanovište da je važno jedinstvo države, naroda i Crkve, nama je važno da imamo što bliže stavove i da možemo da ih delimo sa predstavnicima Crkve, uz razumevanje činjenice da je crkva odvojena od države i da se poštuje princip sekularnosti… Ukazao sam im na brojne opasnosti, na mnogo važnih sastanaka koje ćemo da imamo u narednom periodu, pre svega po pitanju KiM. Video sam da ih je iznenadila grčka reakcija, izjavio je Vučić posle ručka sa članovima Sabora SPC.

On je pre njih u Predsedništvu primio ambasadora Francuske u Srbiji Žan-Luj Falkonija kome je obećao da se odazvati pozivu Brisela za nastavak dijaloga Beograda i Prištine tvrdeći da „uvek postoji spremnost za nalaženje kompromisnog rešenja“.

Pred nastavak završnice političkih pregovora, Priština je uoči majskog zasedanja Sabora SPC zatražila članstvo u Unesku, prebacivanje titulara za srpsku kulturnu baštinu sa Uneskove liste sa Srbije na Kosovo, kao i povlačanje srpskih manastira i crkava na KiM sa liste ugroženog svetskog spomeničkog nasleđa.

Iako se ne zna šta je Beograd tim povodom zvanično preduzeo, premijerka Srbije Ana Brnabić preusmerila je temu na opasnost od stvaranja „kosovske pravoslavne crkve“ po modelu Crne Gore, iako ta dva slučaja ne mogu da se porede, dok je pre dva dana kosovski premijer Aljbin Kurti zatražio da poseti manastir Visoke Dečane, čiji je stavljanje na listu sedam najugroženijih kulturnih spomenika organizacije Evropa Nostra pokrenulo poslednje akcije Prištine.

Eparhija raško-prizrenska saopštila je juče da je “bez prethodno pokazanog poštovanja sudskih odluka i vladavine zakona besmisleno odgovarati na pisma“ kao što je Kurtijevo.

Ljubljenje ruke i postrojavanje

Na ulazu u Predsedništvo Srbije članove Sabora SPC juče su zajedno dočekali Vučić i Dodik. Predsednik Srbije je svim vladikama celivao ruku dok je Dodik, kako se vidi na snimku, neke i preskočio. Pojedini portali izmerili su da je pozdravljanje na vratima Predsedništva trajalo tri i po minute, a osim članova Sabora i njihove pratnje u Predsedništvu je bio i bivši lični sekretar pokojnog patrijarha Irineja Dejan Nakić. Posle ručka na kome je bio i Vladimir Roganović, v.d. direktora Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama, Vučić je izjavio da je „srećan što je ugostio patrijarha Porfirija i čak 35 episkopa SPC“ – u Saboru je zajedno sa poglavarom trenutno 43 arhijereja. Pojedini crnogorski mediji vest o ručku na Andrićevom vencu objavili su pod naslovom: „Vučić postavio arhijerejski Sabor – i Joanikije mu došao na noge“.

Krivokapić došao kod patrijarha

Premijer CG Zdravko Krivokapić doputovao je sinoć u Beograd da bi, kako je saopštio preko Tvitera, u Patrijaršiji SPC njenom poglavaru preneo pozdrave i volju vernika da na Tronu svetog Petra Cetinskog žele vladiku Joanikija. Krivokapić pedlaže da se temeljni ugovor između SPC i CG potpiše na Cetinju  30. oktobra na prvu godišnjicu od smti mitrpolita Amfilohija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari