Četvrta havarija i dve vanredne popravke 1

Iako je bilo najavljeno da će snabdevanje vodom, koje je bilo prekinuto u petak radi zamene 70 metara dotrajalog magistralnog azbestno-cementnog vodovoda u Ulici Miloša Božanovića, biti uspostavljeno u nedelju uveče, oko 3.500 domaćinstava i dalje je bez vode.

Prema najavama iz užičkog Vodovoda, normalizacija snabdevanja trebalo bi da usledi tek u utorak uveče.

Užičani su revoltirani jer se na tom cevovodu četvrti put za veoma kratko vreme događaju havarije, a u nedelju uveče, tokom radova, kako nadležni objašnjavaju, pukla je novougrađena spojnica, a potom se isto ponovilo u nedelju ujutro u trenutku punjenja sistema.

– Ekipe su tokom noći bile na terenu. Sve spojnice na tom delu ćemo zameniti, a naša tehnička služba će utvrditi zbog čega one pucaju. Nadam se da ćemo tokom noći prespojiti cevi, kako bi punjenje sistema, posle dezinfekcije, počelo u utorak uveče, rekao je Duško LJuić, direktor užičkog Vodovoda i dodao da je čajetinski Vodovod kao ispomoć poslao šest svojih radnika.

Objašnjavajući da se havarija dogodila na nepristupačnom terenu i da je problem u tome što se ranije dozvoljavala gradnja na lokaciji gde se nalazi cevovod, Ljujić je rekao da za cevovod od 6,5 kilometara, koji je izgrađen 1985. godine, nije obavljen tehnički prijem.

– Naša tehnička služba je dobila nalog da ispita zbog čega se to dogodilo – da li je problem u spojnicama, materijalu od koga su napravljene cevi ili u aparatu za varenje – rekao je LJujić, a potom istakao, da taj cevovod „nije legalizovan“ i da je „apsurdno i to što vodoakumulacija Vrutci nema upotrebnu dozvolu“, iako je izgrađena osamdesetih godina prošlog veka.

– Nismo radili projekat rekonstrukcije cevovoda da bismo znali koliko bi to koštalo. Krenuli smo u rekonstrukciju dela koji nam je pravio ogromne štete, jer je bio uništen asfalt u Ulici Miloša Božanovića i to je trebalo da se sanira, dodao je LJujić i naveo da je za saniranje pojedinačnih kvarova na tom cevovodu, samo za delove i angažovanje mehanizacije potrošeno 600.000 do 700.000 dinara.

– Havarije u Ulici Miloša Božanovića nas navode na to da ozbiljno moramo da razmišljamo o izmeštanju cevovoda na novu trasu, ali to je skupa investicija, rekao je Nemanja Nešić, zamenik gradonačelnika, koji se Užičanima izvinio, a potom dodao da su „on i gradsko rukovodstvo spremni da snose odgovornost, ukoliko neko smatra da su oni krivci“. – Mi ćemo rešiti taj kvar ali, nažalost, može se dogoditi da cev ponovo pukne, rekao je Nešić.

– Magistralni cevovod je u veoma lošem stanju i morao je da se rekonstruiše pre 15 godina, jer je, pored Fabrike vode čija je dogradnja i rekonstrukcija počela, strateški važan za grad, rekao je LJujić i dodao da u gradu u vodovodnoj mreži postoji 54 kilometra azbestih cevi, a da je ove godine zamenjeno samo dva kilometra cevi od tog materijala.

Inače, bez vode je oko 3.500 domaćinstava u višim gradskim zonama u naseljima Belo Groblje, Ibiševo Guvno, Čukalovina, Carina, Marin Breg, Kapetanovina, Matovića Brdo, Sarića Osoje, deo Krčagova, Lunovo Selo i visoka zona Sevojna. U tim delovima grada postavljene su cisterne, a snabdevanje flaširanom vodom i tehničkom vodom iz cisterni, kako je naveo Zoran Militarov, član Gradskog štaba za vanredne situacije, obezbeđeno je za bolnicu i škole „Slobodan Sekulić“, „Miodrag V. Matić“ i Medicinsku školu.

Dugotrajni problemi sa vodom

Iako su Užičani bili uvereni da piju najkvalitetniju vodu u Srbiji, vodoakumulacija Vrutci se ne koristi već tri godine, jer su u njoj otkrivene alge-cijanobakterije, pa su se Užičani snabdevali vodom iz cisterni. Kasnije, Vlada Srbije je sa milion evra finansirala postavljanje cevovoda od Sušičkih vrela, sa Zlatibora, što je trebalo da bude privremeno rešenje, ali ono se i danas koristi. S druge strane, u oktobru ove godine, nakon mnogih obećanja, počela je rekonstrukcija i dogradnja fabrike vode, za šta je država obezbedila 360 miliona, a grad 40 milina dinara, što bi trebalo da omogući korišćenje vode iz Vrutaka, za čiju sanaciju je potrebno mnogo više i vremena i para.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari