Četvrtina đaka se bar jednom opila 1Foto: V. A.

Četvrtina učenika u Srbiju se opila bar jednom tokom života, a u prethodnih 30 dana 12 odsto.

Među njima prednjače srednjoškolci. Skoro svaki drug učenik je probao alkohol, a 34 odsto ga je pilo u prethodnih mecec dana, pokazuje istraživanje „Ponašanje u vezi sa zdravljem kod dece školskog uzrasta“, koje je sproveo Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, uz podršku ministarstava zdravlja i prosvete i Svetske zdravstvene organizacije.

Pilot istraživanje je tokom prošle školske godine sprovedeno u 86 škola i u njemu je učestvovalo 3.267 učenika petog i sedmog razreda osnovne, i prvog razreda srednje škole. Ovom studijom naša država se priključila međunarodnoj mreži zemalja u kojima se istraživanje sprovodi svake četvrte godine, ukazala je direktorka Instituta „Batut“ Verica Jovanović. Ona je najavila da će naredno istraživanje u punom obimu biti sprovedeno u Srbiji već na proleće.

Statistika svedoči da je 17, 5 odsto đaka pušilo bar jednom tokom života, a prvi put duvan se najčešće proba sa 15 godina. Marihuanu je probalo 12,5 odsto učenika prvog razreda srednje škole, a svaki deseti u prethodnih mesec dana (ovo pitanje je bilo postavljeno samo srednjoškolcima). Među đacima koji su probali marihuanu, skoro polovina je prvi put to učinila u 15. godini života. Dva odsto ispitanika je reklo da svakodnevno konzumiraju marihuanu, rekla je dr Jelena Gudelj Rakić, glavni istraživač za Srbiju.

Samo srednjoškolci su odgovarali i na pitanja o reproduktivnom zdravlju, a analiza je pokazala da je do trenutka istraživanja 23 odsto učenika stupilo u seksualne odnose. Od onih koji su seksualno aktivni, 44 odsto je prvi odnos imalo sa 15 godina. Kada je reč o metodama kontracepcije, 68 odsto je koristilo zaštitu u vidu prezervativa, 17 odsto metodu prekinutog snošaja, a 11 odsto kontraceptivne pilule.

Iznoseći podatke o vršnjačkom nasilju Gudelj Rakić je rekla da je 15 odsto đaka navelo da je u poslednjih nekoliko meseci najmanje jednom učestvovalo u zlostavljanju drugog učenika, dok je u istom periodu 17 odsto bilo žrtva nasilja. Svaki deseti učenik je bio izložen nekoj vrsti digitalnog nasilja, a 12 odsto je izjavilo da su njihove fotografije, koje nisu bile prikladne za deljenje, objavljene na internetu.

Naviku da doručkuje svaki dan tokom radne nedelje ima 54 odsto učenika, a tokom vikenda 84 odsto. Petina bar jednom dnevno jede voće, a četvrtina povrće. Svakog dana slatkiše jede 43 odsto đaka, pri čemu čak četvrtina i više puta u toku dana. Skoro petina dece pije gazirana bezalkoholna pića više puta u toku dana, a sa godinama starosti se povećava upotreba ovih napitaka.

Gudelj Rakić je rekla da devojčice češće smatraju da imaju prekomernu telesnu masu i navode da su na dijeti i da bi trebalo da smršaju, dok dečaci češće misle da treba da se ugoje. Najviše prekomerno uhranjenih je među dečacima u sedmom razredu osnovne škole (26 odsto), a 15 odsto dečaka i devojčica je reklo da su na dijeti ili intenzivno vežbaju da bi smanjili telesnu težinu. Petina anketiranih se svakodnevno bavi fizičkim aktivnostima van škole, a sa povećanjem godina starosti smanjuje se vreme koje deca provode baveći se sportom.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Meho Mahmutović je rekao da sa promocijom zdravih stilova života treba početi što ranije, jer je i prevencija uspešnija, te da je to zajednički zadatak ministarstava zdravlja i prosvete. On je rekao da je ovo istraživanje važno jer su deca anonimno odgovarala kako vide sebe i što pitanja nisu bila sugestivna.

Koordinatorka Jedinice za prevenciju nasilja Ministarstva prosvete Biljana Lajović naglasila je da je prioritet ministarstva zaštita dece od nasilja, da nije važno učiti samo o procedurama i komunikacijskim veštinama već i o zdravim stilovima života. Ona je rekla da svi očekuju brza rešenja preko noći, ali da to nije moguće, te da je važno biti uporan.

Ne vole školu

Istraživanje je pokazalo i da više od polovine osnovaca i srednjoškolaca za svakodnevnu komunikaciju sa prijateljima koristi SMS i instant poruke preko vibera, whatsapp-a i sličnih aplikacija. Oko 38 odsto učenika ne voli školu, a za isto toliko njih školske obaveze predstavljaju značajno opterećenje. Pozitivnije mišljenje o školi imaju devojčice, kao i generalno gledano učenici petog razreda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari