Posle nedelju dana šumari i vatrogasci iz Priboja, Prijepolja i Nove Varoši uspeli su da stave pod kontrolu požar koji je zahvatio Crni vrh kod Priboja. U pomoć su u ponedeljak veče stigli i šumari iz Užica i Sjenice. Požar je zahvatio oko 100 hektara borove i hrastove šume, kao i livada.

Posle nedelju dana šumari i vatrogasci iz Priboja, Prijepolja i Nove Varoši uspeli su da stave pod kontrolu požar koji je zahvatio Crni vrh kod Priboja. U pomoć su u ponedeljak veče stigli i šumari iz Užica i Sjenice. Požar je zahvatio oko 100 hektara borove i hrastove šume, kao i livada. Prema rečima inženjera šumarstva Bobana Manovića požar je prizemni, ali često prelazi i u visoki i ide ka kanjonu Uvca i sela Brezana. – Liniju ka Breznima smo presekli, ali nam gusti dim i visoka temperatura otežavaju da sprečimo širenje požara ka kanjonu Uvca – kaže on.
– Ubi nas ova vrućina i dim. Teren je nepristupačan, pa sve radimo ručno. Na leđima nosimo kanistere s 25 litara vode. Kopamo lopatama, šumu „krčimo“ sekirama. Kako je ovde najviše borove šume, samo što ugasimo požar na jednom mestu on se pojavi na drugom. Teško je da teže ne može biti. Dežuramo i danju i noću. Mnogi od nas kući nisu išli kako je počeo požar. Da nam nije pomoći kolega iz susednih opština teško da bismo nešto sami uradili – priča radnik Šumske uprave iz Priboja Sredo Soković.
– Stalno gledamo u nebo. Nigde oblačka. Samo prži i s neba i sa zemlje. Ma, samo da kap kiše padne, čini nam se, bilo bi lakše. Planina je ovo, ima ona svojih ćudi i zakona, kad se to prekrši onda je gadno. Na planini i mali vetar raspiri vatru. Čuli smo da će u pomoć da nam dođe i „žestoki Rus“, od milošte ga tako prozvasmo, onaj ruski avion za gašenje požara. Ma, samo da ne teglimo sve na leđima. Ovo je zaista nemoguća, al’ mi je pretvorismo u moguću misija – kažu šumari. Za njihova imena rekoše da nisu bitna, bitno je da se posao valjano odradi. – Krvnički je ovo posao – dobacuje jedan od radnika.
I jeste. Treba izdržati pored vatre i još na 40 stepeni koliko je ovih dana živa u termometru pokazivala u Priboju.
– Ovako veliki požar nismo imali u Priboju poslednjih desetak godina. Na terenu je stalno oko šezdeset ljudi i požar je za sada pod kontrolom. Površina koja gori okružena je ljudima, napravljena je jedna potkovica sa osnovne strane, znači ispod te potkovice je Uvac, tako da nema bojazni da bi se požar mogao proširiti dalje, mišljenja je izvršni direktor Srbijašuma Dejan Mitrović koji je obišao područje Crnog vrha koje je zahvaćeno požarom, dodavši da je zadovoljan organizacijom rada na ovako teškom terenu. – U Srbiji imamo veće požare u Šumskim gazdinstvima Vranje i Pirot i nekoliko manjih požara u šumskim gazdinstvima u Srbiji. Uglavnom je uzročnik požara ljudska nepažnja. Zbog toga se mora voditi računa o šumama kao bitnom faktoru klimatske stabilnosti koje obezbeđuju ovakav način života na planeti. Nadam se da danak koji smo uništenim šumama platili ove godine nauk da se to ne ponovi i naredne – kaže Mitrović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari