– Udruženje za negovanje i očuvanje starih i umetničkih zanata „Grlica“ iz Pirota, pod pokroviteljstvom opštine Pirot u Galeriji „Čedomir Krstić“ organizovalo je petu po redu izložbu ručnih radova pripadnica lepšeg pola povodom 8. marta, Dana žena. Izložba je izazvala veliku pažnju i interesovanje javnosti.


Na izložbi je predstavljeno oko 2.000 eksponata žena koje rade poentles, vezu i heklaju, ali su tu i pirotski ćilimi, proizvodi od grnčarije i keramike ukrašeni šarama ćilima koje su radili muškarci, kao i duborezi, odslikana stakla. Posetioci mogu da vide veliki broj stolnjaka, peškira, šustikli, zavesa, prekrivača, jastučića , narodnu nošnju, bluze…

Predsednica Udruženja Slavica Ćirić kaže da je izuzetno zadovoljna što je „Grlica“ i ovom izložbom okupila veliki broj žena i prikazala samo deo onoga što u njihovom udruženju stvaraju.

– Ovu izložbu je dvadesetak naših članica pripremalo oko mesec dana. Ujedno ovo je bilo još jedno prisećanje na ručne radove naših prabaka, baka i majki. Nama je cilj da se vratimo svojim korenima i od zaborava otrgnemo zanate po kojima je ovaj kraj bio poznat, da se vratimo tradiciji i radovima koje su radile naše bake i majke i da ujedno našim članicama, posebno onima koje su ostale bez posla, omogućimo da rade i zarade, odnosno da taj hobi postane njihov posao – kaže Ćirićeva.

Izložbu je otvorila pomoćnica predsednika opštine Pirot za lokalni ekonomski razvoj Dragana Petrović, rekavši da opština pokušava da pomogne da se sačuvaju stari zanati.

– Prvenstveno ćilimarstvo, ali i ostali zanati polako izumiru. Jako nam je važno da se oni sačuvaju, da se ta znanja prenesu na mlađe generacije, ali i da žene koje to rade od toga mogu i da zarade – kazala je Petrovićeva, dodajući da će za dvadesetak dana krenuti sa radom Zadruga za izradu ćilima i suvenira.

Jasmina Kirov kaže da godinama tka ćilime, a da udruženje okuplja žene koje se bave ručnim radovima. Ćilimarstvom se bavi i Maja Džunić koja je za ovu izložbu pripremila narukvice i ogrlice od makramea.

– Pirotski ćilim tkam već deset godina. Veliki je problem plasman ali se nadam da će biti bolje kad krene sa radom Zadruga. Ovim zanatom se niko pre mene nije bavio. Nema ni naslednika – kaže Jelena Đorđević.

Marija Jovanović kaže da se posle završene ćilimarske škole već deceniju bavi ovim zanatom.

– Za ovu izložbu sam uradila nekoliko ćilima sa raznim šarama. Od ovog zanata bi moglo da se živi samo kad bi se bolje organizovala prodaja, ali se nadam da će sve to krenuti kad uskoro krene i naša Zadruga – kaže Marija, dodajući da je izuzetno zadovoljna što je pronašla svoje mesto u „Grlici“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari