Da li smo već u crnoj rupi? 1Foto: Bojan Džodan

Šta se krije u crnoj rupi?

Pojedini teoretičari čak smatraju da bi crne rupe mogle biti uzajamno povezane takozvanim crvotočinama koje spajaju različite delove svemira, što je, nedokazano, ali zgodno, pa je u SF žanru to omiljeni prolaz za brzo putovanje u udaljene galaksije.

S druge strane, zagovornici teorije multiverzuma veruju da su crne rupe spona ne između delova našeg, nego između različitih podeljenih univerzuma. Tako se crne rupe povezuju sa idejom da se svaki put kad se neki kvantni proces dogodi, univerzum podeli, stavarajući različite paralelne svetove za svaku zamislivu budućnost.

Nakon što je nedavno objavljena prva fotografija okruženja jedne crne rupe, a reč je o supermasivnoj crnoj rupi u galaksiji M87, jedna od popularnih tribina Instituta za fiziku, u okviru inicijative Nauka kroz priče, bila je posvećena ovim čudesnim objektima u dalekom svemiru. Više stotina posetilaca okupilo se 23. maja, u Velikoj sali Studentskog kulturnog centra kako bi slušalo astronome i fizičare u razgovoru o crnim rupama.

Crne rupe – misteriozni objekti potekli iz Ajnštajnovih jednačina gravitacije koji su ne samo indirektno uočeni u prošlom veku, nego su ove godine i po prvi put fotografisani – predstavljaju veliki izazov za najraznovrsnije hipoteze o prirodi svemira. Jedna od njih u crnim rupama vidi zametke, bebe nekih novih univerzuma koji će se razviti u nekom novom Velikom prasku.

Poljski fizičar Nikodem Poplavski sa Univerziteta Njuhejven pre nekoliko godina, u zapaženom naučnom radu, objavio je ideju da se unutar crne rupe nalazi ceo novi univerzum. Po njemu, univerzumi stoje jedan u drugom kao ruske babuške, pa bi i naš univerzum tako mogao biti ugnježden u jednoj crnoj rupi.

Poplavski je predstavio model po kome od materije iz našeg univerzuma koju „guta“ crna rupa, zapravo unutar nje raste novi univerzum. Ova hipoteza je hvaljena kao istovremeno objašnjenje raznih paradoksa crnih rupa, ali i pitanja zašto je Veliki prasak počeo samo iz jedne tačke.

Više o ovim, ali i najrazličitijim drugim uvrnutim idejama (od kojih su neke čak i dokazane osmatranjem) govorili su učesnici tribine „Priče iz crne rupe“ u izvrsnoj atmosferi Velike sale SKC, što se može videti i na snimku, budući da se tribine i uživo prenose.

No, mimo same teme, a nakon brojnih reakcija publike, očigledno je da, uprkos izazovima u našem društvu, postoji značajna zajednica ljudi koji dele osećaj radoznalosti za pitanja iz nauke, a kojima su tribine Instituta i namenjene.

Autor je urednik portala „Nauka kroz priče“ i šef komunikacija Instituta za fiziku u Beogradu

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari