Fudbaleri Španije poslednji su učesnici četvrtfinala na Mundijalu u Južnoj Africi pošto su bili bolji od selekcije Portugala sa 1:0 (0:0). Jedini pogodak na meču, a četvrti u Južnoj Africi, postigao je David Vilja u 63. minutu utakmice.

Španci su bili mnogo bolji rival tokom celog meča, a Portugalce je od ubedljivijeg poraza spasio raspoloženi čuvar mreže Eduardo. Odličnu akciju svog tima i perfektno dodavanje petom Ćavija, Vilja je uspeo iz drugog pokušaja da prosledi iza leđa golmana rivala. Novi napadač Barselone je najpre šutirao levom nogom, Eduardo je uspeo da odbrani taj udarac, ali onda je Vilja prebacio Eduarda, a lopta se od prečke odbila u mrežu. Španci su mogli i ranije da povedu, ali je golman Portugala uspevao da zaustavi pokušaje Toresa (2), Vilje (7) i Ljorentea (60). Neposredno pre nego je postigao pogodak Vilja je probao udarcem sa 20 metara, ali je lopta otišla tik pored desne stative. Do kraja meča Eduardo je uspeo Ramosev udarac (70) da sprovede do korner zastavice, ali i da Ljorente (87) iz izgledne pozicije šutira glavom pored gola.

Sa druge strane, Portugalci su jedino sredinom prvog poluvremena pokazali deo fudbalskog znanja, ali je pokušaje Tijaga (21) sa distance i Ronalda (28) iz slobodnog udarca sa više od 30 metara Kasiljas uspeo, doduše uz dosta poteškoća, da zaustavi. Od tima koji je imao šampionske ambicije, premalo.

Španija – Portugal 1:0 (0:0)

Strelac: Vilja 63. Stadion: Grin point. Gledalaca: 62.955. Sudija: Hektor Baldasi (Argentina). Žuti kartoni: Ćabi Alonso (Španija), Tiago (Portugal). Crveni karton: Košta (Portugal).

Španija: Kasiljas, Ramos, Pike, Pujol, Kapdevila, Buskets, Ćabi Alonso (od 90. Marćena), Ćavi, Inijesta, Vilja (od 87. Pedro), Tores (od 58. Ljorente).

Portugal: Eduardo, Košta, Karvaljo, Alveš, Koentrao, Pepe (od 72. Mendeš), Meireleš, Tiago, Simao (od 72. Liedson), Ronaldo, Almeida (od 58. Dani).