Diskriminacija trans osoba najčešća na javnim mestima 1Strategija izbegavanja relativno česta među trans osobama: Jovanka Todorović

Zbog određenih oblika telesne izloženosti ili fizioloških promena – na primer promenjenog glasa – teretane, prodavnice odeće, javni toaleti su mesta u kojima trans osobe u Srbiji najčešće doživljavaju diskriminaciju. Takođe, ogromnu diskriminaciju, možda čak i najveću, trans osobe trpe prilikom zapošljavanja i na radnom mestu. Skoro da nema trans osobe koja nije imala problema u nalaženju posla.


Prema podacima koje je nevladina organizacija Gayten-LGBT dostavila Danasu, čak 68 odsto ispitanika izjavilo je da su mnogo puta glumili da nisu trans kako bi bili prihvaćeni. Njih 39 odsto izbegava javne toalete, a 38 odsto teretane. Više od četvrtine ispitanika izjavilo je da izbegavaju prodavnice odeće i druge objekte za odmor – 30 odsto, klubove ili udruženja – 27 odsto, a manje od četvrtine javni prevoz – 24 odsto.

Upitani da li očekuju da će u budućnosti morati da izbegavaju bilo kakve društvene situacije ili mesta zbog straha od maltretiranja, ako ih identifikuju kao trans ili autovane, nešto više od polovine (51 odsto) je odgovorilo sa „DA“.

– Na osnovu ovoga se može zaključiti da je usvajanje strategije izbegavanja relativno često među trans osobama – kaže za Danas Jovanka Todorović iz Gayten-LGBT i ističe da je strah od moguće diskriminacije na javnim mestima akutan posebno kada nečiji rodni identitet i rodno izražavanje ne odgovara društvenim očekivanjima za taj rod.

Naša sagovornica ističe da se diskriminacija prema trans osobama ogleda i u odbacivanju od strane porodice, izbacivanju iz porodičnog doma, odbijanju članova porodice da koriste ispravne zamenice i imena i korišćenju patologizirajućeg govora.

– Zatim tu je i sistemska diskriminacija koja podrazumeva obaveznu sterilizaciju ili okončanje braka, kako bi se omogućila promena oznake pola u matičnim knjigama rođenih – ukazuje Todorovićeva. Upravo zbog svega navedenog, odnosno zbog odbačenosti od primarne porodice, nemogućnosti školovanja, diskriminacije u radnom ambijentu, izloženosti stalnim pretnjama nasiljem, trans osobe se nalaze u povišenom riziku od sukoba sa zakonom, hapšenjem i izricanjem zatvorskih kazni.

– Takođe, neke trans osobe su uhapšene i procesuirane samo i isključivo zato što su trans, kao rezultat predrasuda koje postoje kod nekih policijskih službenika. Oni stereotipno smatraju da se sve trans osobe bave nezakonitim aktivnostima – objašnjava Todorovićeva i dodaje da zbog vrlo prisutne diskriminacije prilikom zapošljavanja i na radnom mestu, neke trans osobe odlučuju da se bave seksualnim radom kako bi preživele.

Kako je Danas već pisao, prema podacima organizacije Sloboda prava, 70 odsto ispitanih seksualnih radnica prijavilo je fizičko nasilje, a jedna je protivzakonito uhapšena i zadržana preko noći u pritvoru. U 60 odsto slučajeva počinioci fizičkog nasilja prema seksualnim radnicama su pripadnici policije i to može biti razlog zbog koga odbijaju da incidente prijave nadležnim organima.

– Sve vrste pritvorskih i zatvorskih institucija predstavljaju ozbiljnu opasnost za njihove živote, fizički i mentalni integritet i opštu dobrobit – ističe Todorovićeva i naglašava da biti trans osoba u zatvoru često znači svakodnevno ponižavanje, fizičko i seksualno zlostavljanje.

Inače, najviše tekstova u srpskim medijima o trans osobama je u neutralnom vrednosnom kontekstu (67 odsto), oko deset odsto je pozitivnih i 22 odsto negativnih. Najviše pozitivnih tekstova objavio je upravo dnevni list Danas.

Protokoli Gayten-LGBT

Gayten-LGBT je izradio protokole za regulisanje tretmana pritvorenih trans osoba i onih koja su na izdržavanju zatvorske kazne u Srbiji. „Protokoli se oslanjaju na činjenicu da je neophodna detaljna regulativa specifičnih situacija i uključuju sprečavanje seksualnog i drugog transfobijom motivisanog nasilja radi postizanja bezbednosti fizičkog i mentalnog integriteta trans osoba“, objašnjava Jovanka Todorović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari