Đorđević: Briga o deci mora biti na najvišem nivou 1Foto: Beta/ Milan Obradović

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Đorđević izjavio je danas, povodom Međunarodnog dana nestale dece, da briga o najmladjima mora biti na najvišem nivou i da je Srbije do sada uradila mnogo na njihovoj zaštiti.

Đorđević je, zajedno sa osnivačem Fondacije „Tijana Jurić“ Igorom Jurićem obišao hraniteljsku porodicu u Staroj Pazovi koja, kako je istaknuto, predstavlja dobar primer posvećenosti i brige o deci.

„Prema poslednjem popisu, 21 odsto stanovništva u Srbiji čine deca i svako od njih zaslužuje brigu, ljubav i pažnju“, rekao je Đorđević.

On je istakao da je Srbija usvojila niz dokumenata u cilju zaštite dece.

„Usvojena je Strategija prevencije i zaštite dece od nasilja za period od 2020. do 2023. godine sa dvogodišnjim akcionim planom za njeno sprovođenje, na šta smo čekali dugi niz godina. Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta i niz medjunarodnih i regionalnih ugovora u oblasti zaštite ljudskih prava naglašavaju da pravo na zaštitu od svih oblika nasilja predstavlja osnovno pravo svakog deteta“, podsetio je Đorđević, navedeno je u saopštenju ministarstva.

Ministar je dodao da deca u Srbiji pored bioloških porodica žive i u ustanovama u sistemu socijalne zaštite i hraniteljskim porodicama.

„Pažnja i ljubav koju dobijaju mora biti svuda jednaka, a naš zadatak je da kao društvo ne dozvolimo da u budućnosti nijedno dete ne pati, da stanemo na put nasilju nad decom i sprečimo njihov nestanak“, rekao je on. Naglasio je i da je porodica koju danas posečuju primer dobre prakse.

„Oni trenutno na hraniteljstvu imaju troje dece, a uverili smo se da ih odgajaju na pravi način“, rekao je ministar.

Jurić je kazao je da u Srbiji najviše nestaju deca iz hraniteljskih porodica i da se tome mora stati na put.

„Danas smo u poseti porodici koja se hraniteljstvom bavi od 2008. godine, do sada su odgajali oko dvadesetoro dece, posvećeno i sa mnogo ljubavi izveli su ih na pravi put. Oni treba da budu primer i drugima“, kazao je on.

Jurić je ocenio da društvo mora više da brine o deci.

„Mnogi od ukupnog broja nestalih postaju žrtve trgovine ljudima, a određeni broj nikada se ne pronađe. Verujem da će Strategija koja je usvojena doprineti da deca budu zaštićenija u Srbiji „, rekao je Jurić.

Iz ministarsva su podsetili da u Srbiji postoji sveobuhvatni, lako dostupan servis sa visoko profesionalizovanim, interdisciplinarnim timom (sa psihologom, psihijatrom, sociologom, advokatima itd.) spreman da obezbedi hitnu pomoć i zaštitu deci u Srbiji ugroženoj ma kakvim kršenjem prava definisanim od strane Ujedinjenih nacija – SOS Dečja linija, koja je besplatna i poverljiva.

Broj SOS Dečje linije je 116 111 i dostupan tokom 24 sata.

Cilj SOS Dečje linije je, ukazano je, obezbedjenje pravovremene i profesionalne podrške deci i razumevanje njihovih problema kroz poverljivi, anonimni telefonski servis, radi prevencije začetka ili redukcije niza zdravstvenih, socijalnih i mentalnih problema, pomoći uključenja zajednice (policija, centri za socijalnu zaštitu itd.) u nekim slučajevima, a kako bi se sprečilo ugrožavanje prava deteta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari