Fudbaleri Partizana pobedom su počeli trku za Ligu šampiona. Podmlađen, ne sasvim uigran, nedovoljno pojačan i takmičarski još nenašpanovan tim prvaka Srbije pokazao se u dobrom svetlu u prvom duelu s Pjunikom i stekao obećavajuću prednost u dvomeču drugog kola kvalifikacija sa najboljom jermenskom ekipom – 3:1 (2:1), koji se nastavlja sledeće srede u Jerevanu.

PARTIZAN – PJUNIK 3:1 (2:1)

STADION: Partizana. GLEDALACA: 11.134. SUDIJA: Tomi Skjerven (Norveška). STRELCI: Tomić 29, Moreira 45, Kleo 60 – Jedigarjan 30. ŽUTI KARTONI: Lazevski (Partizan), Minasjan (Pjunik).

PARTIZAN: R. Ilić, Stevanović, M. Jovanović, Krstajić, Lazevski, Petrović (od 85. B. Jovanović), Tomić, Moreira (od 75. Davidov), S. Ilić, Kleo, Šćepović (od 55. Bogunović).

PJUNIK: Leško, Hovsepjan (od 66. Manasjan), V. Minasjan, Juspašijan, Adedeji, Jedigarjan, Manojan, Mekčijan, Gazarjan, Markos, Gorjan.

Domaćin je ofanzivnom postavkom, agresivnim pristupom, lepim akcijama i brojnim šansama već u prvom poluvremenu opravdao ulogu favorita u ovom dvomeču, ali je zbog preslabe realizacije i propusta u defanzivi na odmor otišao samo s golom više od borbenih, upornih, brzih, takmičarki spremnijih i iz kontri najopasnijih gostiju. Napadači Šćepović i, u prvom redu, Kleo bili su kratki, neprecizni ili prebrzi u završnici, pa su veći posed lopte, razliku u tehničkom znanju i iskustvu morali da naplate vezisti. Prvi je vrlo dobrog Pjunikovog golmana savladao Nemanja Tomić (29. minut). I to u svom stilu – iz slobodnog udarca. Moreira je oboren na dvadesetak metara od mreže, a reprezentativac „parnog valjka“ šutem iskosa očešao Mekčijana u živom zidu protivnika, pa prečku i smestio loptu iza Leškovih leđa. Proslava zasluženog vođstva potrajala je, međutim, svega 60 sekundi, jer je „feniks“ iz Jerevana već u prvom sledećem napadu poklopio crno-bele. U fazi odbrane često nonšalantni, spori i neorganizovani srednji red, ovog leta kadrovski istumbanog, Partizana dopustio je da lopta brzo stigne do Gazarjana, kapiten Krstajić nije uspeo da mu je oduzme na ivici kaznenog prostora, Lazevski ju je na kratko odbio do Artaka Jedigarjana, a ovaj pored još dvojice čuvara i golmana Radiše Ilića s desnog boka poslao u suprotni ugao (30). Šok izjednačenje nije, ipak, ubilo želju i htenje izabranika trenera Stanojevića, koji su po nesnosno toplom vremenu nastavili da traže put do važne pobede. Našli su ga u zaustavnom vremenu tog dela duela. Štoper Krstajić je dubinskom asistencijom po zemlji, s sentra igrališta, pronašao nepokrivenog Almamija Moreiru, a portugalski organizator igre lob udarcem sa šesnaest metara prevario golmana za uzdah olakšanja (45). Ali, ništa manji aplauz malo zatim dobio je i golman Ilić, koji se našao u pravom trenutku na pravom mestu i sprečio, kao duh samog, Gazarjana da donese novo poravnjanje devetostrukom prvaku bivše sovjetke republike.

U nastavku su crno-beli bili još dominatniji i konkretniji, na žalost ne i efikasniji, pa je i pored silnih šuteva u okvir gola Pjunik još samo jednom morao da se pokloni Beograđanima. Pošto su izdržali početni presing, za nadigravanje raspoloženih ali nedovoljno kvalitetnih, igrača u plavim dresovima, u organizaciji napada sjajni, Saša Ilić i društvo krenuli su sa opsadom kaznenog prostora rivala. Trud im se isplatio u 60. minutu. I pored umora od Mundijala korisni Petrović asistirao je Bogunoviću, a jedan od trojice povratnika u novom timu kluba iz Humske snimio usamljenog Klevrsona Klea, kojem nije bilo teško da u situaciji „jedan na jedan“ prebaci istrčalog Leška. Mogao je isti fudbaler da se proslavi i neki minut kasnije, ali je njegov mlak pokušaj iz zicer šanse bio lak plen za Pjunikovog golmana, čija se parada nedugo posle isprečila odličnom šutu Ilića. Pitanje je, međutim, šta bi mogao da uradi da sudija Skjeverson nije ostao nem na očigledno igranje rukom Hovšepjana na Ilićev udarac sredinom drugog poluvremena i dosudio penal domaćinu. Do kraja utakmice crno-beli su, preko Krstajića i Klea, još par puta zapretili Pjuniku, ali su se gosti provukli sa samo dva gola minusa.

Rezultatski gledano Jermeni imaju čemu da se nadaju, ali posle viđenog u sinoćnjih 90 minuta sve osim plasmana Partizana u naredni krug bilo bi istinska senzacija.

Stanojević: Igrali smo jednostavno

Trener crno-belih Aleksandar Stanojević zadovoljan je izdanjem svog tima.

– Rezultat je dobar uoči revanša, ali je nezahvalno govoriti da li je dovoljan. Pjunik je lako dolazio do našeg gola i to ne zato što je odbrana bila loša već zbog toga što je popuštao vezni red. Nastojaćemo da u hodu otklonimo greške koje ne bi smele da se dešavaju. Zadovoljan sam jer smo igrali jednostavno i napadački, dali smo tri gola, a mogli smo bar još toliko – rekao je Stanojević.

Rajevac gost crno-belih

Utakmicu je, u društvu predsednika kluba iz Humske Dragana Đurića i njegovih zamenika Jovičića i Ružića, iz svečane lože stadiona pratio trenutno najpoznatiji i najomiljeniji Srbin na afričkom kontinentu Milovan Rajevac, selektor reprezentacije Gane, četvrtfinaliste nedavno završenog Svetskog prvenstva u Južnoj Africi.

Danas žreb trećeg kola

U sedištu Evropske fudbalske federacije u Nionu sutra će biti održan žreb parova trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona. Među eventualnim protivnicima ukupnog pobednika dvomeča Partizan – Pjunik su poljski Leh, s kojim su crno-beli igrali prijateljsku utakmicu na poslednjim pripremama, slovačka Žilina, preko koje su prošlog leta ušli u Ligu Evrope, Helsinki (Finska), Omonija (Kipar), Bohemijans (R. Irska)…

I Jermeni na tribinama

I gosti su imali podršku u Beogradu. Na njihovoj strani bilo je desetak navijača, članova fan kluba fudbalskog kluba Pjunik, koji su istoimenim transparentom privlačili pažnju na istočnoj tribini stadiona našeg šampiona.