
U saopštenju Društvo je navelo da Ministarstvo nije odustalo od namere da pravosuđe potčini izvršnoj i zakonodavnoj vlasti uz proširenje mogućnosti političkog uticaja na rad pravosuđa.
Prema Društvu, predloženim rešenjima se degradira sudska vlast, a nezavisnost sudstva umanjuje do te mere da se sudije svode na državne službenike.
„Ovakvom degradacijom sudija i sudstva građanima je oslabljeno pravo na pravično suđenje“, navelo je Društvo i dodalo da će u narednim danima pažljivije proučiti predložena rešenja i obavestiti javnost.
Društvo sudija pozvalo je stručnu javnost da se ujedini oko opšteg interesa očuvanja principa podele vlasti, nezavisnosti sudske vlasti i vladavine prava i jasno izrazi svoj stav protiv ustavnih promena, a Vladu da organizuje suštinsku i široku javnu raspravu.
Pozvana je i Skupština da, nakon što joj Nacrt bude dostavljen, donese odluku o pristupanju promeni Ustava i da nadležni odbor formira radnu grupu za izradu predloga akta o promeni Ustava i u nju uključi najeminentnije profesore ustavnog prava, predstavnike pravosudnih institucija, strukovnih i nevladinih udruženja.
Skupština bi potom trebalo da pokrene široku javnu raspravu u parlamentu, ali i u pravosudnim institucijama i širokoj javnosti i da tek nakon toga dostavi predlog akta o promeni Ustava skupštinskom odboru za ustavna i zakonodavna pitanja, radi rasprave i usvajanja, a zatim i da oluči o tome.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Džaba apeli struke i zdravog razuma, ovi bi da kontrolišu i šta radimo u spavaćoj sobi, a kamo li pravosuđe. Pa nećete vladati ceo život, kada izgubite vlast kukaćete što pravosuđe nije nezavisno, ne uređuje se država zbog kratkoročnih potreba stranke gedžovani nepismeni, već zbog ljudi, kulture, civilizacije. Poštovanje Društvu sudija zbog doslednosti i integriteta