Država većinu od 2,86 miliona evra dala sebi 1Foto: Zoran Mrđa/FoNet

Ni žestoke kritike predstavnika civilnog sektora upućene Ministarstvu pravde nakon što je veliku većinu novca od ukupno 351,5 miliona dinara, koji je prikupljen na osnovu krivičnog gonjenja, dalo državnim institucijama i crkvi, poput Ministarstva zdravlja i manastiru Visoki Dečani .

Iako je Danas jedini pisao – nisu doprinele ni bar nekakvoj javnoj raspravi o načinu dodele tih sredstava, a kamoli poništenju konkursa, jer je ministar Nikola Selaković juče uručio ugovore za 67 dobitnika.

Tako je čak 60 odsto od tih 2,86 miliona evra otišlo u ruke projektima manastira Visoki Dečani (23,5 miliona dinara) za osvetljenje unutrašnjosti crkve, Ministarstvu zdravlja za nabavku sanitetskih vozila (102 miliona dinara) i Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture za konzervaciju fresaka u Gračanici (14 miliona dinara).

Kako je naš list nedavno ukazao, poražavajuće je to da nijedan projekat protiv nasilja nad ženama nije dobio novac, iako su se na konkurs Ministarstva pravde javile brojne ženske organizacije, poput Autonomnog ženskog centra, koji je aplicirao projektom za besplatnu pravnu pomoć za žene žrtve nasilja, s obzirom na to da Srbija nema zakon o besplatnoj pravnoj pomoći.

Selaković je na dodeli ugovora istakao da je na konkurs stiglo preko 1.200 projekata, a da je izabrano njih 67 i to potpuno jednoglasno, dodajući da je Komisija u prvom krugu kao prioritet stavila zdravstvo, gde je za projekte iz te oblasti dodeljeno 184 miliona dinara. Selaković je precizirao da je za oblast socijalne zaštite opredeljeno 78 miliona dinara, za kulturu 40 miliona dinara, dok je za projekte iz oblasti prosvete izdvojeno 39 miliona.

Da je država zapravo sama sebi dala novac govori izjava ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandara Vulina, koji je juče rekao:

– Želim da se zahvalim i što se prvi put dešava da državni organ neposredno pomaže sistemu socijalne zaštite. Ovo je nama od nas – ali i zahvalnice od ministra zdravlja Zlatibora Lončara, koji je naveden i kao „odgovorno lice“ za projekat, te ministra prosvete Srđana Verbića.

Iz Građanskih inicijativa takođe ističu da je komisija Ministarstva pravde novac dodelila pretežno državnim institucijama i lokalnim samoupravama, te da su sredstva odobrena za projekte koji se odnose uglavnom na njihove redovne aktivnosti – nabavka sanitetskih vozila, opremanje domova zdravlja, građevinski radovi i slično – za koje bi novac trebalo da se opredeljuje iz postojećih budžetskih linija.

„Među podržanim projektima, broj nosilaca koji nisu iz javnog sektora je zanemarljiv, a dobili su manje od pet odsto ukupnih sredstava. S druge strane, Ministarstvo zdravlja je za nabavku sanitetske opreme dobilo skoro 102 miliona dinara, pri čemu je jedan od članova komisije v.d. pomoćnika ministra zdravlja Mirjana Ćirić“, ukazuju iz Građanskih inicijativa, koje očekuju da Ministarstvo pravde u novom sazivu Vlade Srbije inicira izmene Pravilnika o dodeli sredstava prikupljenih po osnovu odlaganja krivičnog gonjenja.

Kako ističu, neophodno je uvesti jasnije kriterijume, definisati prioritetne oblasti za podršku, obezbediti transparentnije odlučivanje komisije i obavezno definisati procenat sredstava koja će biti dodeljena organizacijama civilnog društva.

Podsetimo i na to da Srpska pravoslavna crkva ne plaća porez, a i pored toga država iz budžeta plaća socijalno i zdravstveno osiguranje sveštenicima. Za to je prošle godine izdvojeno devet miliona evra, o čemu su pisali mediji, kao i da se u 40 eparhija godišnje sakupi oko 140 miliona evra. Dakle, osim što ne plaća porez i što plus dobija novac iz budžeta države, SPC očito dobro prolazi i na projektima.

Lončar: Obnova voznog parka

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar zahvalio se Ministarstvu pravde, tužilaštvima, i Komisiji što su „prepoznali potrebu da se obnovi vozni park“. „Za dve godine smo kupili 64 vozila, ali to nije dovoljno za celu Srbiju“, rekao je Lončar i dodao da će novac biti upotrebljen i za opremu, naročito za dečje bolnice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari