Dvostruki aršini tužilaštva 1

Hitra reakcija tužilaštva i policije povodom incidenta na protestu građanskog pokreta „Ne davimo Beograd“ pokazuje dvostruke standarde državnih organa u tretmanu krivičnih i prekršajnih postupaka.

Naime, zbog nemira tokom protesta ispred Skupštine grada Beograda, na kome su predstavnici Inicijative Ne davimo Beograd pokušali da uruče svoje zahteve za otkaze gradskih funkcionera, aktivista Inicijative Simon Simonović saslušan je juče u policijskoj stanici Stari grad po nalogu Višeg tužilaštva u Beogradu. Kako je Simonovićev branilac Vladimir Dragaš izjavio, posle sat i po vremena saslušanja, Simonović je najpre pozvan da da iskaz u svojstvu građanina, ali „posle neformalnog razgovora tužilac je rekao da smatra da je reč o krivičnom delu“.

– Simonović je osumnjičen za „nasilničko ponašanje na javnom skupu“, konkretno da je naneo „lakše povrede policajcu“. Sad čekamo izjašnjenje javnog tužioca da li će i na koji način pokrenuti dalji postupak protiv njega, rekao je Dragaš i dodao da će s potencijalnim dokazima tek biti upoznati.
Jedini dokaz za ovo „krivično delo“ jeste snimak na kome aktivista građanskog pokreta preko megafona prenosi reči Nebojše Bakareca, odbornika Samostalnog DSS-a, koji je tvrdio da su protestanti slomili policajcu nos. Snimak koji se pojavio na jednom internet portalu, istrgnut iz konteksta, prikazuje Simonovića kako izgovara „Slomili smo policajcu nos“.

Članovi Inicijative Ne davimo Beograd izjavili su da su se u ponedeljak okupili ispred gradske skupštine kako bi gradskoj vlasti „uručili“ otkaze, ali da ih je privatno obezbeđenje Siniše Malog razgrnulo dok je gradonačelnik ulazio u zgradu. Napominju da nikakvog nasilja nije bilo, niti se na snimku vidi da je neko iz Inicijative bio nasilan. Iz ovog građanskog pokreta takođe navode da je policija daleko hitrija u ovom slučaju nego u noći kada su ljudi u fantomkama rušili objekte i maltretirali građane u Savamali.

Profesorka prava na Univerzitetu Union Vesna Rakić Vodinelić kaže za Danas da se ovde teško može govoriti o krivičnom delu, ali i da bi bilo „odlično kad bi naši organi gonjenja tako reagovali kada je u pitanju bilo koja vrsta kriminala“.

– Ovo na šta su reagovali nije izvesno da je kriminalno delo niti nasilničko ponašanje, jer oni reaguju na osnovu određenih iskaza koji uopšte ne moraju da odražavaju ono što se desilo. Zaista bi bilo poželjno da za slučajeve neprava, dakle kada je neko teško povređen na utakmici zbog divljanja tzv. navijača, kada je uništena nečija imovina zato što je neko noću porušio jedan deo grada ili kod najtežih krivičnih dela, poput ubistava, trgovine narkoticima, reaguju sa istom takvom efikasnošću kao u slučaju ovog bezazlenog incidenta, koji bi u krajnjoj liniji mogao biti prekršaj, ili makar između prekršajnog i krivičnog dela po onome što se na snimku moglo videti, kaže Rakić Vodinelić.

Kako dodaje, niko na tom građanskom skupu nije povređen, tvrdi se da je jednom policajcu slomljen nos, „ali mi nismo videli nikakve nalaze i ne znamo da li je to tačno“. Naša sagovornica podseća i na slučaj napada na grčku ambasadu, na koju su anarhosindikalisti bacili nekakvu zapaljivu napravu. Počinioci tog dela su prvo bili u zatvoru, da bi posle bili oslobođeni jer su našli da nije u pitanju krivično delo nego prekršaj. Rakić Vodinelić zaključuje da je ovaj slučaj u „suštini politički problem“.

 

 Ko su osobe u civilu?
Kuća ljudskih prava najoštrije je osudila pritisak na aktiviste inicijative Ne davimo Beograd i druge građane koji se bore za vladavinu prava i princip odgovornosti u Srbiji. Kako su saopštili, pozivi građanima na saslušanje predstavljaju „nedozvoljeni politički pritisak i grubu zloupotrebu policije“, jer se na osnovu snimaka i svedočenja prisutnih može lako zaključiti da napada na policajce i gradske funkcionere nije bilo. Kuća ljudskih prava poziva nadležne institucije da utvrde ko su bile osobe u civilu koje su sprečile građane da uđu u Skupštinu grada i izazvale incident.

 
Božović: Dupli standardi policije
– Važno je da institucije počnu da rade i da policija, koja privodi aktivistu svega dan nakon povređivanja policajca, podnese krivične prijave i protiv onih koji su označeni kao odgovorni za rušenje i niz krivičnih dela tokom rušenja u Savamali, izjavio je juče odbornik Demokratske stranke Balša Božović. „Izjava ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića da je „opasno ako bilo ko pokušava da opravda nasilje“ bila bi za svaku pohvalu da ministar u istoj toj rečenici nije pronalazio opravdanja i relativizovao ozbiljna krivična dela koja su počinjena u noći 25. aprila za koja je premijer okrivio gradonačelnika Beograda i vrh gradske vlasti“, ukazao je Božović.

SNS: Božović vrši pritisak
Gradski odbor Beograd Srpske napredne stranke saopštio je juče da predsednik beogradskog odbora Demokratske stranke Balša Božović svojim izjavama nastavlja da vrši pritisak na nezavisne državne institucije. „Izjave u kojima Božović izigrava i tužioca i sudiju su u najmanju ruku skandalozne i licemerne, imajući u vidu da su demokrate nameštale poslove svojim mafijaško-tajkunskim saradnicima u zamenu za pašnjake, vinograde i egzotična putovanja na Brione i Maldive“, navodi Gradski odbor SNS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari