Evropa se suočava sa dubokim demografskim promenama zbog niske stope rađanja, odnosno sve starijeg stanovništva. Statističari u EU upozoravaju da bi radna snaga u evropskim zemljama mogla početi da se smanjuje do kraja ove decenije, što je pokrenulo zahteve da se organizuju hitne javne debate o tome kako da se spreče demografska pomeranja.

Evropa se suočava sa dubokim demografskim promenama zbog niske stope rađanja, odnosno sve starijeg stanovništva. Statističari u EU upozoravaju da bi radna snaga u evropskim zemljama mogla početi da se smanjuje do kraja ove decenije, što je pokrenulo zahteve da se organizuju hitne javne debate o tome kako da se spreče demografska pomeranja. Stariji žive sve duže, dok mlade osobe nemaju dovoljno dece zbog finansijskog pritiska i nefleksibilnih poslodavaca.
U Evropskoj uniji procenjuju da će do 2050. godine 30 odsto odraslih osoba imati 65 godina. Zvaničnici su pred zagonetkom kako će se održati sve starije društvo koje izdržava sve manji broj poreskih obveznika. U novim izveštajima, u Briselu se upozorava da će se, zbog nedostatka radne snage, državni penzioni fondovi urušiti. Vlade se istovremeno pozivaju da obeshrabre rani odlazak u penziju, odnosno da starijim ljudima obezbede veću „fleksibilnost“ na radnom mestu.
Jos Bergman, profesor društvenih nauka na univerzitetu Luven u Belgiji, izjavio je Radiju Glas Amerike da to ne bi bio veliki problem ukoliko bi svi Evropljani mogli da rade do 65 godine. Drugo moguće rešenje bila bi imigracija. Evropska unija procenjuje da će za rešavanje problema pada prirodnog priraštaja biti potrebno da se unajmi 56 miliona stranih radnika u narednih 40 godina.
Evropska komisija predložila je uvođenje radne dozvole Evropske unije, takozvane plave karte, kojom bi se privukli stručni strani radnici. Filip Busil Metjuz, član Odbora za zapošljavanje u evropskom parlamentu, kaže da dovođenje stranaca ne predstavlja dugoročno rešenje.
– Glavni problem je što stariji ljudi žele bolje uslove rada, a mlađi mogućnost da imaju više dece – kaže Busil Metjuz. Pojedinci ne odobravaju mešanje vlade u planiranje porodice.
Korin Meijer, francuska spisateljica i majka dvoje dece, svojom knjigom „Bez deteta. 40 razloga da nemate dece“ izazvala je burne reakcije u Francuskoj, zato što, kako kaže, „zagovara bejbi propagandu.“ – Nisam sigurna da bi trebalo da plaćamo veći porez da bi mlađe žene rađale više dece. Ukoliko nam je potrebno više radno sposobnih ljudi, onda treba da razmislimo o pozivu ljudima iz ostalih zemalja da dođu i rade u Evropi – kaže Korin Meijer. – I u slučaju porasta nataliteta, biće potrebne dve generacije da se nadoknadi demografski deficit – smatra Busil Metjuz i najavljuje da će evropski parlament raspravljati o tome da li je neophodno zapošljavanje većeg broja imigranata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari