Formiran tim za izmenu Krivičnog zakonika 1Foto: Stefana Savić

Radna grupa Ministarstva pravde koja treba da konkretizuje izmene i dopune Krivičnog zakonika o kojima je nedavno govorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, formirana je krajem prošle godine.

Kako nam je rečeno u Ministarstvu pravde, radnom grupom predsedava profesor Zoran Stojanović, a među ostalim članovima su predstavnici Vrhovnog kasacionog suda, Republičkog javnog tužilaštva, zatim predstavnici strukovnih udruženja i institucija, kao i predstavnici ministarstava unutrašnjih poslova, zdravlja i pravde, ali i Fondacije „Jurić“ i Autonomnog ženskog centra.

„Tokom svog rada, članovi radne grupe definisaće tačno sva krivična dela za koje je potrebno izmeniti opsege krivičnih sankcija, kao i zakone koje je potrebno usaglasiti sa predloženim izmenama Krivičnog zakonika“, navode iz Ministarstva pravde dodajući da će u narednih mesec dana radna grupa izraditi nacrt izmena i dopuna Krivičnog zakonika. Pritom, ističu da će se prilikom usvajanja izmena poštovati procedura „kao za svaki zakon kada je Vlada Republike Srbije predlagač“.

Ne dovodeći u pitanje opravdanost države da se bavi kaznenom politikom, Goran Ilić, poverenik za samostalnost javnog tužilaštva i zamenik republičkog javnog tužioca, ističe za Danas da je sam neretko bio nezadovoljan sankcijom koju je u konkretnom predmetu izrekao sud, Ipak, prema njegovim rečima, samo pooštravanje kazni, bez drugih mera neće dovesti do

željenog smanjenja stope kriminaliteta.

– Mada, neki rezultati mogu da budu postignuti pooštravanjem sankcija, ipak je izvesnost kažnjavanja ta koja odlučujuće utiče na smanjenje kriminala. Neko ko planira izvršenje krivičnog dela ne kalkuliše sa visinom kazne, već se nada da nikada neće biti otkriven, gonjen i osuđen makar ni na najblažu kaznu – kaže Ilić.

Prema njegovim rečima, izvesno usklađivanje visine krivičnih sankcija je neophodno, pre svega zato što smo protekle decenije imali brojne izmene krivičnog zakonodavstva, unošena su nova krivična dela i propisivane sankcije za ta dela, a da se uopšte nije vodilo računa o tome da zaprećene kazne budu usaglašene sa već postojećim sankcijama u Krivičnom zakoniku.

O najavljenim izmenama Krivičnog zakonika oglasila se i frakcija Advokatske komore Beograda koja za svog predsednika smatra Vladimira Gajića. Oni navode da bi predsednik države i ministarka pravde najpre trebalo da se zabrinu zbog politike krivičnog progona, pošto kaznena politika nije stvar izvršne nego sudske vlasti.

„Demagoškom i populističkom najavom izmena Krivičnog zakona manipuliše se pre svega onima koji su doživeli veliku ličnu nesreću i zbog kojih se sada krive od strane vrha vlasti sudije i loši zakoni koje je donela prethodna vlast u cilju jeftinog političkog marketinga“, navode iz AKB-a.

Istu kritiku, predsedniku Vučiću uputili su i iz Komiteta pravnika za ljudska prava – JUKOM ističući da je on na grub način povredio načelo podele vlasti na kojima počiva ustavni poredak Srbije.

Podsetimo, predsednik Vučić je nedavno na konferenciji za medije izašao u javnost sa namerom države da reformiše krivično zakonodavstvo. Reforme obuhvataju „drastično i drakonsko“ povećanje sankcija za krivična dela sa elementima nasilja, više kazne za povratnike, kao i vremensko oročenje trajanja sudskog postupka za najteža dela na godinu dana.

Vučić je juče izjavio da ga ne zanimaju kritike na društvenim mrežama povodom najave pooštravanja kaznene politike prema kriminalcima i dodao da to nema nikakve veze s eventualnim vanrednim izborima.

Kaznenu politiku vodi država, a politiku kažnjavanja sudovi… To će biti za manje od mesec dana usvojeno, rekao je Vučić i dodao da je očekivao napade i ocenio da će oni biti još snažniji i organizovaniji.

Sutra štrajk upozorenja u pravosuđu

Članovi Sindikata pravosuđa Srbije sutra će od 11 do 12 časova obustaviti rad kako bi „privukli pažnju i probudili zainteresovanost poslodavca da konačno reši višegodišnju diskriminaciju i eksploataciju zaposlenih u pravosuđu“. U saopštenju sindikata navodi se da zahtevaju promenu radnog statusa nameštenika i lica zaposlenih na određeno vreme, kao i izradu akta o proceni rizika radnog mesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari