Frizersko nadmetanje Beograda i Budimpešte 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Na poziv budimpeštanskih frizera najbolji prestonički frizeri otputovali su u Budimpeštu, gde su učestvovali u utakmicama sa najboljim mađarskim frizerima.

Frizersko nadmetanje Beograda i Budimpešte 2List Vreme pre 80 godina piše da je prestoničkim frizerima u Budimpešti priređen svečani doček. Na stanici ih je srdačno pozdravio predsednik budimpeštanskog kluba grizera Jože Herceg.

Dan nakon dolaska, priređeno je takmičenje. Prvo je održano takmičenje u muškom šišanju, gde je iz naše ekipe treću nagradu osvojio Trifun Trajan.

Nakon toga nastavljena su takmičenja u raznim drugim kategorijama, a naši predstavnici odneli su ukupno pet nagrada.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda pisao je pre 80 godina kako se jedan bankar proglasio za kralja Sahare.Frizersko nadmetanje Beograda i Budimpešte 3

Francuski bankar Žak Lebodi priredio je jednog dana banket u otmenom pariskom hotelu i pozvao novinare.

On je zatim saopštio da je osnovao novu državu Saharu, u kojoj će on biti vladar.

Profesija ovog čovek isključila je svaku romantiku. Bankari se ne bore protiv vetrenjača, već upotrebljavaju novac protiv svojih neprijatelja.

Na tom banketu stvorena je nova država. Žak Lebodi saopštio je francuskoj vladi svoje namere, a novinarima rezultat svojih pregovora s vladom.

Za sada je kupio pedeset kvadratnih kilometara u peščanoj pustinji i platio za tu zemlju 750.000 franaka.

Vlada nije imala pojma da će se jedan građanin Francuske proglasiti za vladara Sahare.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari