Geozavod oduzet Jankoviću i Šabiću, pa dat Beogradu na vodi 1Foto: Dejana MajstorovićAleksandar Roknić

Iako je Vlada Srbije još 27. aprila 2010. zgradu Geozavoda dodelila na korišćenje zaštitniku građana i povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i Pravosudnoj akademiji…

…, najnovijom odlukom od 9. novembra izvršna vlast je ovaj objekat dala, i to bez naknade na period od 30 godina, Privrednom društvu „Beograd na vodi“.

U odluci Vlade Srbije se navodi da se nepokretnosti u javnoj svojini države, koje se nalaze u Beogradu u Karađorđevoj ulici, broj 48, dakle zgrada Geozavoda, daju Privrednom društvu „Beograd na vodi“, radi obavljanja delatnosti promocije projekta „Beograd na vodi“ i drugih svrha potrebnih za poslovanje tog Društva.

Zaštitnik građana Saša Janković i poverenik Rodoljub Šabić su 2010. zgradu Geozavoda dobili na korišćenje zaključkom Komisije za raspodelu službenih zgrada i poslovnih prostorija Vlade Srbije. U trenutku dodele objekta, imovinsko-pravni odnosi nisu bili rešeni, što je tada i konstatovala Uprava za zajedničke poslove republičkih organa. U saopštenju iz 2012, Janković je istakao da je zgrada, u trenutku kada je dodeljena Zaštitniku građana i Povereniku, bila ruinirana, što se konstatovalo i u izveštaju Uprave za zajedničke poslove republičkih organa upućenom Vladi Srbije. U izveštaju se sugerisalo da su potrebni obimniji radovi na restauraciji.

Potom su ombudsman i poverenik od Vlade Srbije tražili novac za adaptaciju zgrade, ali ga nisu dobili. Janković se obraćao Upravi za vanredne situacije MUP-a tražeći proveru bezbednosti zgrade. Nakon što je izvršen vanredni inspekcijski pregled, konstantovano je da objekat ne ispunjava osnovne bezbednosne uslove.

Ksenija Radovanović iz Inicijative Ne da(vi)mo Beograd, podseća da je ulaganje države u projekat „Beograd na vodi“ ogromno.

– Najpre smo poklonili čitavo zemljište, a sada poklanjamo i sve vredne objekte koji su se zatekli u zoni budućeg „Beograda na vodi“. Mi svako malo saznajemo za nova davanja investitoru, dok je sama investicija od strane stranog partnera upitna. Postaje jasno da smo u ovom projektu investitori zapravo mi, građani Srbije, a da profit ide u privatne džepove – naglašava Radovanović za Danas.

Kako ističe, ovaj spomenik kulture od velikog značaja za Srbiju bio je „ogledni kunić“ za sve korupcijske radnje koje su kasnije prividno legalizovane potpisivanjem Ugovora o zajedničkom ulaganju u „Beograd na vodi“.

– Tu je sve: nanošenje neprocenjive štete nelegalnom i nestručnom rekonstrukcijom, sakrivanje troškova rekonstrukcije koji su u javnosti predstavljani kao donacija u rasponu od dva do čak četiri miliona evra, ali o kojoj ne postoji pisani trag, poklanjanje unutrašnjeg prostora kompaniji Eagle Hills i luksuznom restoranu protivno tada važećem ugovoru sa Republičkom direkcijom za imovinu. I najvažnije – potpuna obaveštenost nadležnih organa o svakom pojedinačnom kršenju zakona i njihovo uporno i svesno odbijanje da zaštite interes građana Srbije – ukazuje Danasova sagovornica.

Činjenica je da je zgrada Geozavoda, dodaje, prva nad kojom su građani izgubili suštinsko vlasništvo.

– Oni će reći da je na papiru ona i dalje vlasništvo Republike Srbije, ali setimo se da nas je gradonačelnik lično uveravao da se i celokupno zemljište Savskog amfiteatra daje u zakup na 99 godina, da bi se kasnije ispostavilo da nas je obmanuo i da je taj zakup bez naknade i da se automatski pretvara u vlasništvo po završetku izgradnje svakog pojedinačnog objekta. To je investitoru obećano potpisivanjem ugovora o zajedničkom ulaganju u Beograd na vodi – naglašava Radovanović.

Boriti se za Železničku stanicu, Poštu, Hotela Bristol…

„Sada kada znamo kako mehanizam funkcioniše, na nama je da sprečimo da na isti način ostanemo i bez objekata Železničke stanice, Pošte, Hotela Bristol, Fabrike hartije, okretnice vagona koje su, u paketu sa zgradom Beogradske zadruge, takođe, obećane investitoru ovim kriminalnim ugovorom“, ističe Ksenija Radovanović iz Inicijative Ne(da)vimo Beograd.

Dokaze o ovim činjenicama možete pogledati na sajtu Zaštitnika građana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari