Opštinska skupština u Prijepolju na prekjučerašnjoj sednici potvrdila je odluku, donetu pre skoro tri godine, da se u Prijepolju podigne spomen-obeležje devetorici Prijepoljaca otetih 1993. na železničkoj stanici Štrpci.
– Skupština opštine je donela zaključak kojim se od opštinske uprave traži da preduzme sve potrebne mere i aktivnosti za izgradnju spomen-obeležja nevino nastradalim sugrađanima u Štrpcima, a u skladu sa zaključcima SO od pre dve i po godine – kaže za Danas predsednik opštine Prijepolje Nedžad Turković.

Opštinska skupština u Prijepolju na prekjučerašnjoj sednici potvrdila je odluku, donetu pre skoro tri godine, da se u Prijepolju podigne spomen-obeležje devetorici Prijepoljaca otetih 1993. na železničkoj stanici Štrpci.
– Skupština opštine je donela zaključak kojim se od opštinske uprave traži da preduzme sve potrebne mere i aktivnosti za izgradnju spomen-obeležja nevino nastradalim sugrađanima u Štrpcima, a u skladu sa zaključcima SO od pre dve i po godine – kaže za Danas predsednik opštine Prijepolje Nedžad Turković. Prema njegovim rečima određena je lokacija, rešeni imovinsko-pravni odnosi, izrađena je projektna i finansijska dokumentacija, pa i revizija celog projekta i narednih dana sledi raspisivanje tendera za izbor izvođača radova.
Idejno rešenje za spomen obeležje visine između 2,5 i 3 metra uradio je gradski arhitekta Mirsad Šantić. Za izgradnju je u opštinskoj kasi planirano milion dinara, ali ta sredstva neće biti dovoljna, pa predsednik prijepoljske opštine očekuje da će realizaciju ovog projekta pomoći donatori. Spomenik će se graditi na kraju glavne ulice, na lokaciji Šaranpov, u neposrednoj blizini kamenog mosta na Limu.
Oko izgradnje ovog spomenika bilo je i političkih prepucavanja. Neki su smatrali da na spomeniku treba da budu ispisana imena svih otetih ljudi u Štrpcima, drugi su bili mišljenja da treba da budu ispisana imena samo devetorice otetih Prijepoljaca. Na kraju, skupštinska odluka je jasna – na spomeniku će se naći samo imena građana opštine Prijepolje.
– U stanici Štrpce 27. februara 1993. oteto je 19 ljudi. Po nacionalnom sastavu bilo je 18 Bošnjaka i jedan Hrvat. To su bili radnici zaposleni u Priboju, Prijepolju, Beogradu i Podgorici. U bjelopoljskom Sudu suđenje je trajalo skoro pet godina i na kaznu zatvora od 20 godina osuđeno je samo jedno lice, Nebojša Ranisavljević – podseća Semiha Kačar, predsednica Sandžačkog odbora za zaštitu ljudskih prava i sloboda u Novom Pazaru.
Za poslednju odluku nisu se izjasnili samo predstavnici LDP koji s predstavnicima Sandžačke demokratske partije, DSS, DS, NS i Socijaldemokratije čine skupštinsku većinu. Opoziciju u lokalnoj skupštini čine SPS, SRS i koalicija Lista za Sandžak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari