Građanski preokret sumnja da Linglong gradi bez dovole 1Foto: Građanski preokret

Građanski preokret objavio je fotografije i video snimke velikog gradilišta kineske kompanije pneumatika Linglong, koja u neposrednoj blizini Zrenjanina gradi svoj pogon.

Na snimcima se vide radovi na blizu 100 hektara zemljišta, iako za treću fazu radova koja podrazumeva gradnju takozvane čađare još uvek nisu dobijene potrebne dozvole.

Aktivista Građanskog preokreta Dušan Kokot kaže da ni sporna Studija o uticaju na životnu sredinu još uvek nije odobrena, pa nije jasno otkud takav građevinski zamah.

– Mašine i radnici su svuda, svuda je i iskopano zamljište ili je već nešto izgrađeno, nema slobodnog parčeta zemlje. Na gradilištu je i u nedelju, kada su snimci nastali, bilo živo. Sumnjamo da Linglong gradi na znatno večoj površini nego što to predviđaju do sada izdate građevinske dozvole. Podsećam, za ovu treću fazu radova gde se gradi čađara još uvek nije usvojena Studija uticaja na životnu sredinu a kamoli da je dobijena građevinska dozvola. Ipak, tamo se gradi – kaže Dušan Kokot.

On ističe da je na delu “izvrdavanje” srpskih zakona na šta vlast “žmuri” a investitor, umesto da obezbedi jedinstvenu studiju o proceni uticaja fabrike preumatika na životnu sredinu,  on je izgradnju podelio u tri faze.

– Na terenu izgradnja teče u celini, dok se za javnost projekat predstavlja da se gradi po fazama. Prva faza su ograda, portirnica i pomoćni objekti, druga faza je deo proizvodnih pogona a treća faza je valjara ili čađara, ključan deo fabrike. U papirima se investicicja cepka a na terenu sve je celina i to smo dokuentovali snimcima – objašnjava Kokot.

Na izbegavanje primene domaćih propisa kod gradnje Linglongove fabrike u Zrenjaninu upozorava i  Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu koji je u novembru prošle godine podneo krivičnu prijavu protiv odgovornih lica u kineskoj kompaniji Linglong zbog građenja fabrike guma u Zrenjaninu bez građevinske dozvole.

RERI je do sada više puta ukazivao na nezakonitosti koje prate realizaciju “najveće direktne investicije u Srbiji” i “projektu od značaja za Republiku Srbiju”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari