Gradska vlast u Novom Sadu ne odustaje od projekta „Novi Sad na vodi“ 1Foto: Beta/Dragan Gojić

Ni mesec dana posle smene direktora Javnog vodoprivrednog preduzeća „Vode Vojvodine“ Slavka Vrndžića i postavljanja kadra SNS Srđana Kruževića, o čemu je Danas pisao, na teren Dunavca i Šodroša, prirodnog staništa ptica i zelene oaze u Novom Sadu, izašli su geometri da premeravaju taj teren.

Lokacija je predviđena za izgradnju velikog stambeno-poslovnog kompleksa „Novi Sad na vodi“.

Prethodni direktor i stručnjaci „Voda Vojvodine“, kao i Instituta „Jaroslav Černi“ nisu dali saglasnost na hidrološku studiju kojom je predviđeno da se nasip prve linije odbrane od poplava pomeri 500 metara u korito Dunava kako bi se obezbedilo 160 hektara zemljišta za izgradnju više hiljada stanova u višespratnicama i do 20 spratova.

Na pitanje građana šta tu rade i ko ih je poslao, geometri su odgovorili da su dobili zadatak od građevinske firme “Galens” da obave posao premeravanja, jer se tu sprema nekakva gradnja.

Na neki način to je potvrđeno i u kabinetu gradonačelnika Miloša Vučevića koji je saopštio da je „za potrebe izrade Plana generalne regulacije leve obale Dunava u Novom Sadu, na potezu Šodroša i Dunavca do plaže Štrand, u toku izrada dopune Hidrološke studije vodotoka Dunava sa hidrografskim podacima koju sprovodi Institut „Jaroslav Černi“ iz Beograda-Pinosave.

Dopuna studije se radi u cilju poboljšanja hidroloških i matematičkih modela, a vrše se i detaljna hidrološka i hidrografska snimanja korita reke Dunav.

Pre dva meseca urađeno je kompletno geodetsko snimanje leve i desne obale Dunava sa rasterom 0.5 h 0.5 metara, u dužini od po 5 kilometara uzvodno i nizvodno, od Kameničke ade i Ribarskog ostrva, odnosno u ukupnoj dužini od oko 15 kilometara“, kaže se u saopštenju gradonačelnika.

On ne navodi zašto se radi dopuna hidrološke studije, a grupa nevladinih i organizacija civilnog društva koje se protive projektu „Novi Sad na vodi“ navode da pojava geometara pokazuje da se „ostvaruju slutnje građana da gradska vlast zajedno sa građevinskim gigantom koji je započeo praktično sve velike poslove u Novom Sadu, ne odustaju od izgradnje tajkunskog naselja pod radnim imenom „Novi Sad na vodi“.

„Poznato je da se izgradnjom ove naseobine menja izgled Novog Sada, ugrožava priroda i opasno utiče na tok Dunava i na povećanje opasnosti od poplave“, saopštila je mreža nevaldinih i organizacija civilnog društva, koja su ustale u odbranu tog dela grada.

One prikupljaju potpise protiv izgradnje „Novog Sada na vodi“ i navode da su sve međunarodne organizacije obaveštene o namerama da se naruši sistem odbrane od poplava, ekološka ravnoteža i međunarodni plovni put.

„Podsećamo da Dunav još nije vlasništvo ni gradskih čelnika, ni “Galensa” , nego je evropska reka za koju važe posebni propisi. Novosađani su rešeni da sve rade javno. Zbog toga ćemo fotografisati i snimati geometre i druge osobe iz tog štetnog projekta i o tome obaveštavati javnost. Jer, vidi gari, ne može. ​ U ime građana okupljenih u mreži nevladinih organizacija, pitamo gradsku vlast kada, prema kojim propisima i kojim javnim raspravama su obala Dunava, Dunavac i Šodroš, predati firmi “Galens”. Dokle ide netransparentno ponašanje gradskih vlasti i drugih članova “ komunalne koalicije” koji su tvrdili da rade u interesu građana“, navodi se u saopštenju koje su potpisali Vojvođanski kulturni klub “Vasa Stajić”,  Zelena mreža Vojvodine, Novi optimizam,  Centar za interkulturnu komunikaciju, Savez antifašista Vojvodine, Vojvođanska politikološka asocijacija, Most solidarnosti, Grupa za konceptualne politike i​ Centar za održive zajednice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari