Zahtevima mnogih Užičana da gradska vlast spreči postavljanje baznih stanica mobilne telefonije na pojedine objekte u gradu i da postojeće ukloni pridružio se Pokret „Pozitivno Užice“, nakon saznanja da Telekom namerava da postavi takvu opremu na krovovima Gradskog bazena i sportske hale Veliki park.


– Pod hitno sprečiti postavljanje antena na ova dva sportska objekta, jer je apsurd da se od ta dva mesta, koji su rasadnici zdravlja, naprave mesta koja su rizična po zdravlje naše dece – saopštio je Branislav Mitrović, predsednik tog pokreta. On je dodao da bi, osim zaposlenih na bazenu i korisnika bazena, zračenje od te opreme negativno uticalo i na građane Carine, gusto naseljenog dela grada, ali i na učenike i profesore obližnje Medicinske škole.

Isti problem je, kako je naveo, i sa halom Veliki park, jer bi ta oprema bila potencijalna opasnost za sportiste, rekreativce, roditelje sa decom koja se svakodnevno nalaze u parku.

Mitrović je istakao da je taj pokret i ranije ukazivao na alarmantne primere postavljanja baznih stanica u zonama posebne osetljivosti kao što su krovovi Učiteljskog fakulteta, Opšte bolnice, Pošte u naselju Terazije, ali i da je nudio rešenja kojima se od gradske vlasti zahteva da pokrene postupak za uklanjanje antena, napravi i objavi registar svih baznih stanica sa njihovim karakteristikama na teritoriji grada, kao i da užička skupština usvoji odluku koja bi uredila tu oblast.

– Gradsko veće je, na sednici 3. juna, podržalo našu inicijativu, ali ništa nije preduzeto. Zbog nečinjenja po ovom pitanju, sada imamo nove probleme, jer je ovih dana užička javnost obaveštena da se mobilni operater Telekom zvanično obratio gradskoj upravi sa namerom da postavi antene na krovove Gradskog bazena i hale Veliki park – naveo je Mitrović.

U novim zahtevima lokalnoj vlasti „Pozitivno Užice“ traži da se spreči postavljanje antena na krovovima Gradskog bazena i hale Veliki park, da se izmeste postojeće antene sa Učiteljskog fakulteta, Opšte bolnice i Pošte na Terazijama, da se donese skupštinska odluka o uslovima postavljanja tih stanica u gradu koja bi se ugradila u planska akta, kao i da se sačini registar svih baznih stanica na području grada i da on bude dostupan javnosti.

S druge strane, prema podacima gradske vlasti, u Užicu je postavljeno više od 20 baznih stanica mobilne telefonije, čije pojedinačne efektivne izračne snage prelaze 250 W. „Uredba kojom se utvrđuje za koje objekte je potrebno raditi studiju o proceni uticaja na životnu sredinu – kako se navodi u informaciji Odeljenja za zaštitu životne sredine i održivi razvoj, koje je deo Uprave za urbanizam, izgradnju i imovinsko pravne poslove grada – ostavlja mogućnost da se studija radi za bazne stanice mobilne telefonije čija je efektivna izračna snaga veća od 250 W“, a potom se podseća da je ta uprava „po zakonu nadležni organ za sprovođenje postupka procene uticaja na životnu sredinu za bazne stanice mobilne telefonije“.

– Po svim zahtevima operatera za postavljanje baznih stanica, uprava je donosila odluka da je potrebno izraditi i studije o proceni uticaja na životnu sredinu – navedeno je u toj informaciji uz isticanje da se gradska tehnička komisija, koja ocenjuje te studije, „uglavnom rukovodi time da nivo elektromagnetnog polja ne prelazi 10 odsto referentne granične vrednosti“.

– Ne može da se utiče na to da se bazne stanice ne postavljaju na objektima škola, vrtića, sportskih objekata, studentskih domova, a studija o proceni uticaja na životnu sredinu se radi i na osnovu stručne ocene opterećenja buduće bazne stanice, koju izrađuje preduzeće koje ima ovlašćenje nadležnog ministarstva. Takođe, kako se ističe, „merenja emisije zračenja obavljaju se kada se postavi bazna stanica“, te da prilikom „stručne ocene opterećenja i emisije zračenja moraju da se poštuju zakonski propisi“.

Uz obećanje da će grad angažovati preduzeće sa ovlašćenjem nadležnog ministarstva da u ovoj godini izvrši merenja nivoa elektromagnetnog zračenja, koje potiče od svih postavljenih stanica mobilne telefonije, ali i od trafostanica i dalekovoda, dalje se ističe da će rezultati merenja biti dostupni javnosti. Pored toga, od Telekoma, Telenora i VIP-a zatraženo je da dostave neophodne podatke o svojim baznim stanicama (lokacija, snaga, način postavljanja i slično), s obzirom na to da su neke od njih postavljene u periodu kada je Ministarstvo davalo odobrenje za postavljanje.

Zajedno sa Nišom traže instrukcije

Od Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine zatražene su instrukcije o postavljanju baznih stanica, što predstavlja pridruživanje inicijativi grada Niša, da se, kroz izmene zakona, bolje urede uslovi za postavljanje baznih stanica mobilne telefonije. „Konkretno, tražimo da se zabrani postavljanje radio baznih stanica mobilne telefonije na vrtićima, porodilištima, bolnicama, školama i fakultetima, sportskim igralištima, domovima i to na udaljenosti manjoj od 100 metara od ivica parcele navedenih objekata. Da se urede posebni uslovi za postavljanje baznih stanica na stambene i druge objekte, poput visine stuba, vidljivosti stanice sa objekta na koji se postavlja i drugih ograničenja. Tražimo i da se utvrdi način pribavljanja saglasnosti od vlasnika zgrade, odnosno skupštine stanara, kao i ograničenja koja sa sobom nosi postavljena stanica, ali i drugi neophodni kriterijumi“, saopštilo je Odeljenje za zaštitu životne sredine i održivi razvoj, uz podsećanje da je grad zatražio i mišljenje o tome kako da postupi sa već postavljenim stanicama, ukoliko se usvoje traženi zahtevi.

Strah i nepoverenje građana

– Tokom sprovođenja procedure procene uticaja na životnu sredinu sve veći broj građana i udruženja se protivi postavljanju radio baznih stanica, iako nadležni organ u svemu postupa u skladu sa zakonom. Nevidljivo zračenje, koje emituju radio bazne stanice, kod građana dodatno stvara strah i nepoverenje. Građani su takođe upoznati da se u nekim zemljama Evropske unije limitiraju snage radio baznih stanica na osetljivom području ispod 250 W – saopštilo je gradsko Odeljenje za zaštitu životne sredine i održivi razvoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari