Gradsko veće Kraljeva podržalo investitora u mini hidroelektranu 1Sve više protivnika MHE: Postavljanje table upozorenja kod Lopatnice Foto: Z. Nikolić /Arhiva

Sednica Gradskog veća grada Kraljeva izazvala je neuobičajenu disonantnost za rad ovog organa lokalne samouprave. Praksa iz prethodnog perioda je ukazivala na to da su se na sednicama veća vodile maltene unapred dogovorene rasprave, a da je prilikom glasanja , uglavnom ono bilo jednoglasno.

Naime, na 73. sednici Gradskog veća prva tačka dnevnog reda o obrazovanju komisije za sprovođenje postupka izbora strateškog partnera za realizaciju gasifikacije ostala u senci poslednje tačke. Ona se ticala razmatranja prigovora „Rajić energo“ d.o.o iz Kragujevca na odbacivanje njihovog zahteva za izdavanje lokacijskih uslova za gradnju mini hidroelektrane „Grajići 2“ na istoimenoj planinskoj rečici u selu Mlanača, od strane Odeljenja za urbanizam, građevinarstvo i stambeno-komunalne delatnosti Gradske uprave. Doduše, obe pomenute tačke prošle su bez rasprave i to im je jedini zajednički imenitelj.

Zanimljivo je da u svom uobičajenom obraćanju medijima pred sednicu, gradonačelnik dr Predrag Terzić ni jednom rečju nije pomenuo 21. tačku, iako mu je bilo poznato da je glas o suprotstavljenim stavovima organa javne uprave i potencijalnog investitora odavno „napustio“ okvire brojnih konsultativnih sastanaka održanih na ovu temu u gradskoj kući.

Većnicima i medijima dostavljen je obiman materijal na 113 strana za 21. tačku dnevnog reda u kome je dat istorijat prepiske, odnosa na relaciji potencijalni investitor, „Rajić energo „d.o.o iz Kragujevca i lokalne samouprave. Pojednostavljeno rečeno, Prostorni plan Kraljeva predviđa gradnju akumulacije „Preprana“ kao dela budućeg sistema za vodosnabdevanje Kraljeva i centralne Srbije na lokaciji na kojoj bi „Rajić energo“ da gradi mini hidroelektranu derivacionog tipa, sa branom „tirolskog“ tipa i cevovodom koji transportuje vodu do mašinskog postrojenja snage 984 kW.

Prema našim saznanjima sednici Gradskog veća prisustvovalo je 12 članova, od 13 (gradonačelnik i njegov zamenik su članovi po funkciji) od kojih je četvoro bilo uzdržano, a osam je glasalo da se prihvati prigovor „Rajić energo “ na izdate negativne lokacijske uslove.

Za prihvatanje prigovora glasali su većnici članovi SNS, dok su njihovi koalicioni partneri iz SPS i SDP ili bili odsutni ili uzdržani. Vreme koje je pred nama pokazaće gde će ove razlike koalicionih partnera u vladajućoj većini grada Kraljeva oko gradnje jedne mini hidroelektrane dovesti. Čini se da su neki među njima već čuli eho glasa pobune meštana sela uz reku Lopatnicu, koji su crvenim tablama upozorenja na šest lokacija obavestili potencijalne investitore u mini hidroelektrane da nisu dobrodošli.

Primedbe firme „Rajić energo „

Osnova primedbe potencijalnog investitora na negativno mišljenje Odeljenja za urbanizam , sadržana je u delu prigovora upućenog Gradskom veću: „Nadležni organ je učinio grubu povredu postupka objedinjene procedure, pre svega neistinitom konstatacijom da je predmetna lokacija rezervisana Prostornim planom grada Kraljeva, da je u granicama parka prirode Golija, neuzimanjem u razmatranje prethodno ishodovan dokument od strane istog organa  (Informacija o lokaciji), a koji je dostavljen uz zahtev za izdavanje Lokacijskih uslova.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari