Grupa profesora se žali Etičkom odboru i ombudsmanu 1Foto: FoNet/ Zoran Mrdja

Senat Univerziteta u Beogradu juče je iz drugog puta verifikovao mandat dekanu Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta prezviteru Zoranu Rankoviću.

Za verifikaciju Rankovićevog mandata glasalo je 28 od 41 prisutnog člana Senata. Protiv je bio samo dekan Filozofskog fakulteta Miomir Despotović, dok su ostali članovi ovog univerzitetskog tela bili uzdržani.

Iako je nekoliko članova Senata predlagalo da se ova tema, zbog neregularnosti u izboru Saveta PBF, ponovo skine sa dnevnog reda jučerašnje sednice, što se dogodilo i 13. januara, za neznatno izmenjeni predloženi dnevni red sa verifikacijom Rankovićevog mandara glasala su 32 člana Senata.

Rektorka UB Ivanka Popović ocenila je da novo odlaganje verifikacije mandata dekana PBF ne bi bilo dobro i da je potrebno da se o ovoj temi razgovara na Senatu.

Ona je juče objasnila da, kad je reč o problemima na PBF, „manevarski prostor Senata i mandat nisu veliki“, jer se ovo telo UB „nije odlučilo za model integrisanog univerziteta, nego za zajednicu nezavisnih pravnih entiteta i mora da se drži važećih propisa“.

– Mandat Senata je ograničen, a ova verifikacija pokazuje njegova ogromna očekivanja da će PBF opravdati ukazano poverenje. Senat nema ingerencije da postupa kao sud niti da vodi istražne radnje. Jedno je da li su ispunjeni formalno-pravi uslovi za verifikaciju mandata dekana, a drugo da li ima osnova za pokretanje postupka koji će voditi drugi organi Univerziteta o pravilnosti rada PBF, naglasila je rektorka Popović.

Ona je istakla da verifikacija Rankovićevog mandata ne znači „tačku“ na rešavanje situacije na PBF, već naprotiv – otvaranje svih problematičnih pitanja na ovom fakultetu na nadležnim univerzitetskim telima, kao i u institucijama izvan UB, ako bude bilo potrebno.

Prema njenim rečima, prosvetna inspekcija, čiji je izvešaj sa PBF završen 20. maja, osim konstatovanih propusta i neusaglašenosti, nije našla ništa što bi osporilo rad tela ovog fakulteta.

Ivanka Popović je naglasila da UB od oktobra razgovara sa upravom PBF „zbog sumnje u validnost izbora Saveta na ovom fakultetu“ i da je zbog ovog problema i Ministarstvo prosvete organizovalo dva sastanka Univerziteta i PBF.

Rektorka je u uvodnom izlaganju podsetila da su „čestitost, poštenje, objektivnost, nepristrasnost, uzajamno uvažanje i poverenje stubovi rada Univerziteta“ i da je istakla neophodnost poštovanja Kodeksa UB.

Pozivajući se na rektorkine reči o „stubovima rada UB“, posebno kad je reč o etičkim normama, dekan Filozofskog fakulteta Miomir Despotović ocenio je juče u više navrata da bi verifikacija mandata dekana PBF bila „opasan presedan u radu Univerziteta koji bi drugim fakultetima mogao da posluži za nepoštovanje zakona i pravila“.

– Proces izbora dekana PBF i način izbora Saveta ovog fakulteta je neprihvatljiv i nezakonit. Cenim Vaše višegodišnje napore u komunikaciji sa PBF, ali pitanje je da li su svi članovi Senata upoznati sa načinom izbora njegovog dekana i Saveta, kao i sa pismima koja ukazuju na nezakonitosti. Na PBF postoji pet krupnih stvari u kojima je kršena zakonska procedura, a izbor dekana je jedna od njih. Glasanjem učestvujemo u onom što je loše na PBF i pravimo presedan kojim dovodimo u pitanje temelj UB, rekao dekan Despotović, pitajući da li verifikacijom Rankovićevog mandata Senat postaje „saučenik u nezakonitostima PBF“.

Dekani pojedinih fakulteta ukazivali su na opasnost da verifikacijom mandara dekana PBF loša atmosfera sa ovog fakulteta pređe na UB i njene druge članove.

Takođe je postavljeno pitanje šta su bili misija, zadatak i zaključci prosvetne inspekcije Ministarstva prosvete na PBF sa kojima članovi Senata UB nisu upoznati, već moraju da veruju na „rektorkinu reč“.

Kako je ocenjeno „PBF deklarativno želi da je deo UB, ali potezi njegove uprave to ne govore“.

Rektorka Ivanka Popović, koja je na prethodnoj sednici Senata upozorila PBF da će, ukoliko neregularan rad Saveta ne dovede u zakonske okvire najkasnije do 10. juna, trpeti nove sankcije, juče nije pominjala da li se na verifikaciju Rankovićevog mandata odlučila zbog nedavnog retroaktivnog „kozmetičnog“ glasanja za sporene članove Saveta ovog fakulteta.

Na izbornoj sednici Nastavno-naučnog veča PBF oktobra 2018. u Savet ovog fakulteta samo jedan od 15 članova iz redova NNV legalno je izabran sa potrebnom apsolutnom većinom glasova.

Grupa profesora PBF pred jučerašnju sednicu Senata ovom telu podnela je prigovor na verifikovanje mandara dekana ovog fakulteta zbog neregularnosti i nezakonitosti na retroaktivnom glasanju prošle nedelje, sa zapisnicima koji to dokazuju.

Oni su najavili da će zbog verifikacije Rankovićevog mandata, uprkos dokazima o „akademskom kriminalu“ i „krivotvorenju rezultata glasanja 19. maja“, obratiti Etičkom odboru UB, ombudsmanu i tražiti zaštitu zakonitosti pred sudom.

Normalizacija rada tokom juna

Predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja najavili su juče na sednici Senata UB da bi Vlada Srbije danas trebalo da usvoji zaključak o produženju rokova za akreditaciju. Rad fakulteta i Rektorata UB, uz postupno otvaranje, trebalo bi se normalizuje tokom juna, ali za sada nema uslova za održavanje nastavno-naučnih veća brojčano najvećih fakulteta, saopštila je Ivanka Popović. Prema njenim rečima, radi se i na otvaranju studentskih domova, a dodala je i da je Ministarstvo prosvete pokrenulo javnu nabavku i da će finansirati antiplagijatske programe za doktorate na svim državnim i privatnim univerzitetima u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari