Dunav je u manjem opadanju i stagnaciji kao i Tamiš, dok je Drava, Drina i Morava u stagnaciji, a Tisa u opadanju, kao i Sava do Jamene, a nizvodno u stagnaciji. Vreme za vikend će biti poput prolećnog, a atmosferski pritisak oko ili nešto malo iznad normale…I, sve je idealno za ribolov.

Dunav je u manjem opadanju i stagnaciji kao i Tamiš, dok je Drava, Drina i Morava u stagnaciji, a Tisa u opadanju, kao i Sava do Jamene, a nizvodno u stagnaciji. Vreme za vikend će biti poput prolećnog, a atmosferski pritisak oko ili nešto malo iznad normale…I, sve je idealno za ribolov…Tu su i ribe, sveže okupane, tu ste i vi, prepuni iskustva i odgovarajućih mamaca, tu je i tehnika bez koje se ne može… i, krenite! Bistro!
Na Dunavu kod Sombora i Apatina lovi se smuđ na parče ili belog kedera (bilo sa obale ili iz čamca, muvanjem ili klasičnom dubinskom metodom), dok su ga varaličari pecali na krupnog šeda ili tvister. Na ovim terenima lovljen je i krupan manić na pileću džigericu ili sitnog kedera, a povremeno je bilo i ulova bodorke i sitne deverike koje su uzimale noklu ili crviće. Dok su Kupusinački dunavac kao i okolni kanali pod ledom, kao i Mrtva Tisa, smuđaroši su u okolini Neština lovili smuđa, a na Susečkom kamenu – bucova. Smuđ je lovljen i u Novom Sadu i okolini, a na sitnog kedera pecan je manić, dok su šaran i bela riba prestali da jedu. Oko Inđije, Čortanovaca, Beške i Krčedina, Slankamena, Surduka i Belegiša, na tom delu Dunava lovi se bela riba, bandar, poneki manić i sve češće smuđ.
I na Tikvari love smuđa, a na Arkanju i Šlajzu belu ribu, bodorku i bandara, a kao mamce najbolje im je ponuditi hlebnu ružu ili crviće. Na nekim delovima Bosuta, kod Morovića i sela Bosut, solidno se pecala bela riba, a na ušću ove reke u Savu, kao i na terenima uzvodno i nizvodno od ušća, lovi se smuđ belim tvisterom i krupnijim silikonskim šedovima ili na riblji filet.
Zrenjaninci su na Tisi ili na DTD kanalima gde love bodorku i crvenperku, ali i ponekog sitnijeg šarana, a oni najuporniji na riblji filet ili parče dobiju i smuđa, mada su primerci jedva nešto iznad mere. I na Tamišu se lovi bela riba, mahom deverika bodorka ili crvenperka. Riba je počela da radi i kod Mačkovog vira i Špica, dok se kod Sefkerina, na hlebnu ružu, lovila bodorka. Ispod sefkerinskog mosta lovljen je poneki bucov, dok se na ušću Tamiša i Dunava lovila bela riba i manić, ali su svi pokušaji varaličara da prevare smuđa ostajali bez rezultata. Bilo je na ovim terenima, kao i uzvodno na Dunavu kod Šljunkare i Bele stene, pecaroša koji su solidno prolazili u lovu bele ribe, ali ne tako dobro u lovu smuđa i bucova koji ovih dana izbegavaju mamce. Na kanalima Pančevačkog rita polako se lovio bandar, poneka bela riba, ali i neizbežni, a večito gladni, cverglan koji je uzimao sve ponuđene mamce naročito glistu i crva.
Na Savi je takođe sve u znaku sitnog smuđa, ali i bele ribe koja se oko beogradskih mostova (naročito padom vodostaja) solidno lovila na crviće i hleb, a na okačenog živog kedera (bez otežanja, koji je slobodno puštan u brzake) pecan je bucov. Na savskim terenima, na delu od Boljevaca (te u Zimovniku), pa sve do novobeogradskih blokova, uporni varaličari uspevali su, iz čamca, muvanjem ili sporim povlačenjem blještavih silikonskih šedova, da prevare ponekog, čak i krupnog smuđa, koji je bolje radio u popodnevnim nego u jutarnjim satima. U okolini Ostružničkog mosta na džigericu ili pileća creva love krupnog manića, koji je retko uzimao hranu, ali su zato uhvaćeni primerci bili hvale vredni.
I na Tamišu u okolini Barande, Opova i Pančeva poneki ribolovac uspe da prevari s obale ili iz čamca muvanjem sitnijeg smuđa, dok se manić lovio oko Opovačke brane i ispod železničkog mosta na ulasku u Pančevo. Na ovim terenima lovljena je i sitnija deverika (naročito kod sefkerinskog mosta), na kuvano žito i kukuruz šećerac, a bilo je i bodorke koja je uzimala crviće, dok se sitan manić više igrao mamcima nego što je jeo. Ako ste ljubitelj grabljivica skoknite do Požarevca i okoline gde ribolovci na Dunavu love smuđa na varalicu i kedera ili riblji filet, a najbolja mesta su u okolini Rama, Zimovnika, Velikog Gradišta i nizvodno od Starog grada kod Golupca, gde se uz smuđa lovio i sitniji bucov uz obalu, ali i bela riba na noklu, kukuruz šećerac i crviće.
Inače, na Mlavi i Peku kod Požarevca solidno je radio skobalj i druga bela riba, a bilo je i šarana, dok se na terenima kod Krepoljina i Despotovca, na voblere sve stalo, ali… Na Zapadnoj Moravi, na hlebnu ružu i francuski ribolovni hleb moguće je uhvatiti ponekog, čak i krupnijeg skobalja, a ova riba solidno radi i na Velikoj Moravi kod Varvarina, gde se peca i klen, kao i na drinskim terenima i okolini Zvornika, Bajine Bašte i Loznice gde je skobalj odlično radio na prirodnu travu ili hleb.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari