Hoće li slučaj Savamale zastariti? 1Foto: Fonet

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti
Rodoljub Šabić izjavio je večeras da bi, s pravnog aspekta, trebalo da se zna šta se stvarno dogodilo u Savamali, da bismo znali kad taj slučaj zastareva.

Šabić je na tribini nedeljnika Vreme: „Da li Beograd na vodi predstavlja razvojnu šansu za čitavu Srbiju“ podsetio da se sutra navršava osam meseci od tog događaja, a da nema nijedne pouzdane informacije o rušenju objekata u Hercegovačjkoj ulici u izbornoj noći.

Da li će Savamala biti zaboravljena? Ne verujem, ne spada u kategoriju događaja za zaborav. Ali, pravno, treba da znamo da li se dogodila krađa, da li se dogodilo ograničavanje slobode kretanja ili protivravno lišenje slobode, ili čak razbojništvo, jer od toga zavisi da li će to delo zastariti
za pet ili za 20 godina, rekao je Šabić u Pres centru UNS.

Od početka nemamo racionalan pristup celoj stvari. Ne da polemišemo da li su to tri barake, da li je to bezvredno, ili je to 1.000 kvadrata poslovnog prostora na atraktivnoj lokaciji, šta god bilo ne znamo šta se u pravnom smislu dogodilo, zaključio je Poverenik.

Ksenija Radovanović iz Inicijative “Ne davimo Beograd” podsetila je da je za potrebe projekta Beograda na vodi izmenjen Generalni urbanistički plan grada, uz primedbe hiljade građana i stručnjaka koje su odbijene, a onda je donet Leks specijalis po hitnom postupku, kojim je omogućeno oduzimanje privatne imovine zarad komercijalnog interesa, iako je mnogo ranije počelo raseljavanje stanovništva.

U zemlji čiji predsednik ima nekoliko nelegalnih vikendica i u kojoj se za zakone glasa na zvuk zvonceta, čudno je razgovarati da li je nešto legalno ili nelegalno, a povodom Beograda na vodi prekršen je pregršt zakona, ukazala je ona.

Za taj projekat imamo zakone koji su izmišljeni, neki su izvrdani, a neki su izmišljeni pa prekršeni, pa u toj igri sa zakonima nema kraja, ocenila je Radovanović.

Bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević naveo je da Ugovor o Beogradu na vodi ignoriše pravni poredak Srbije. To je ugovor dve strane – strateškog partnera i druge strane- garanta, sa osnivačkim ulogom Vlade Srbije od milion dinara i partnera iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) od
22.000 evra, naveo je on.

Vlasnički udeo Srbije je 32 odsto, a firme iz UAE 68 odsto, pri čemu je ustupljeno zemljište od 1.000 hektara vredno milijardu evra, precizirao je Ivošević.

On je ukazao da je u slučaju spora, odnosno poništaja tog ugovora, nadležan nacionalni sud Srbije i da ako postupak već nije pokrenut- biće.

Sporazum vlada Srbije i UAE je predgovor za taj ugovor, koji potapa ne samo projekat Beograda na vodi, nego i pravni sistem ove zemlje, zaključio je Ivošević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari