Hoćemo li se pobuniti ili ćemo propasti 1Učesnici trbine u Užicu Foto. Nenad Kovačević

Institucije države i nezavisna kontrolna tela se urušavaju, u javnom sektoru kojim rukovode partijski i nekompetentni kadrovi, vlada korpcija i Srbija postaje neprijateljska država prema svojim građanima, rečeno je na tribini „Javni sektor-crna rupa Srbije“, koja je održana u užičkoj skupštini, uz poruku da ne bi trebalo da pristajemo na takvo stanje.

Na skupu, koji su organizovali Forum ZFD, Peščanik i list Užička nedelja, govorili su Vesna Rakić-Vodinelić, profesorka prava, Mijat Lakićević, novinar, i Zlatko Minić, istraživač iz Transparentnosti Srbija, dok je moderatorka razgovora bila Svetlana Lukić, jedna od urednica Peščanika.

Konstatujući da je „pravosuđe rak rana našeg društva“, Vesna Rakić Vodinelić je navela da je Aleksandar Vučić unštio i sve nezavisne mehanizme za kontrolu vlasti i javnog sektora, a potom dodala da je Srbija, od 49 zemalja Saveta Evrope, osma po broju sudija na 100.000 stanovnika, ali da je na 46.mestu po njihovoj efikansosti, objasnivši da je to posledica loše organizacije i nespremnosti sudija da se suoče sa odgovornošću sopstvene profesije.

Navodeći da krivični porogoni zastarevaju, ali samo prema privilegovanoj eliti – vladikama, predsedniku skupštine, sinu bivšeg predsednika Srbije i sličnima, ona je ocenila da se otpuštaju sudije koje se pobune protiv takve prakse, kao u vreme Miloševića, ali i posle 5.oktobra 2000. godine.

– U pitanju je neprijateljska država prema građanima, koja je institucije pretvorila u ruglo, istakla je Vesna Rakić Vodinelić i dodala da građani ne bi trebalo da pristaju na takvo stanje i da bi trebalo da se udružujuju, a potom poručila: – Ne smemo da dopustimo da sve zavisi samo od onih koji upravljaju ovom državom. Ovo nije srednji vek, niti su oni neki nasledni vitezovi, niti imaju bilo kakve zasluge za ovu zemlju…Ne zavisi sve samo od njih, nego i od nas i, ako to shvatimo, možda zadržimo nekog mladog čoveka u zemlji“.

Predstavljajući delove ovogodišnjeg istraživanja Transparentnosti Srbija o procedurama za izbor članova nadzornih odbora i direktora u 30 republičkih, pokrajinskih i lokalnih preduzeća, Zlatko Minić je upozorio na to da se na te funkcije, uz kršenje zakonskih procedura, postavljaju stranački i nekompetentni kadrovi sa karikaturalnim biografijama, najčešće u stanjima vršilaca dužnosti direktora i to duže od zakonom dozvoljenih 12 meseci, što vladajućim strankama omogućava da njima manipulišu.

– Suočavamo se sa smrću pravne države, u kojoj „padaju“ sve institucije. One jesu bile u nogdaunu pre pet godina, ali onaj koji je obećao da će da ih podigne, samo ih je „overio“, ocenio je Minić i poručio da je ćutanje o nepravdi korupciji Srbiju gura sve dublje u ponor, a potom sugerisao na to da bi lokalni mediji i udruženja građana na takvo stanje trebalo što češće da ukazuju.

Mijat Lakićević je rekao da je dobro to što se smanjuju budžetski deficit i javni dug i što je inflacija niska, ali da je loše to što su iznosi javnih i privatnih investicija mali. Za razliku od zemalja regiona, Evrope i sveta, u kojima se beleži rast veći od 4 odsto, on je naveo da Srbija od 2012. godine praktično stagnira, jer je njen prosečni godišnji rast BDP svega 1,3 odsto, a potom dodao da će biti dobro ako stopa rasta u ovoj godni bude dva odsto, bez obzira na obećanje Aleksandra Vučića o rastu od tri odsto.

– Za javne investicije su potrebi projekti i dobra organizacija, a država u tome ne uspeva. Loša kadrovska politika je dovela na čelo institucija partijske ljude koji taj posao ne znaju da rade. I privatne investicije su veliki problem, jer bi njihov udeo u BDP trebalo da bude duplo veći od udela javnih investicija, poručio je Lakićević, istakavši da ekonomske prilike u svetu ni na koji način ne otežavaju ekonomski razvoj Srbije, te da su javna preduzeća najaveći problem naše ekonomije.
Dokazujući na primeru Savamale da u Srbiji ne funkcioniše pravna državu, Lakićević je podsetio na to da je u tom slučaju, osim pravnog nasilja i korupcije, bilo i primene fizičke slile, što je opasno i zabrinjavajuće. N.Kovačević

 Pesimizam

– Nisu svi narodi u istoriji opstali. Ima naroda koji su propali, bio je pesimističan Lakićević, navodeći da postoje demokratska društva koja u svoje institucije uključuju najveći broj građana, ali i ona sa „isključujućim istitucijama“ koja isključuju građane iz svh društvenih sfera. – Kada u društvu imate isključujuče ekonomske istitucije, koje se udruže sa isključujućim političkim istitucijama, onda se to zove „ukleta spirala“ i bojim se da je Srbija u toj „ukletoj spirali“ i da ćemo se vrteti na kraju Evrope i sveta narednih sto godina“, poručio je Lakićević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari