Homoljsko blago na izložbi i trpezi 1

U Krepoljinu kod Žagubice održani su nedavno „Dani gljiva i bilja“, 12. po redu, uz obeležavanje 20 godina od osnivanja Ekološkog društva „Studenac“, uz opštinu Žagubica i MZ Krepoljin, organizatora ove manifestacije.

U subotu su brojni učesnici, među kojima i đaci, brali gljive i lekovito bilje po obroncima Homolja, a u nedelju su ih prikazali na izložbi u prostorijama ED „Studenac“.

Među sakupljačima bio je i Zvonko Paunović iz Breznice, koji je sakupio čak šest kilograma vrganja, čija je cena sada čak 1.000 dinara za kilogram. Iako je imao ponudu da ih odmah po branju proda kupcu iz Pančeva, on to nije hteo, kako bi ih izložio u nedelju.

– Prošle nedelje sakupio sam 23 kilograma vrganja i prodao ih za 700 dinara po kilogramu, ukupno oko 110 evra, rekao je Zvonko. On se inače bavi i prodajom sadnica malina vrhunskog kvaliteta, a cena ovog ploda u jesenjoj berbi bila je 400 dinara za kilogram.

Osim izložbe gljiva i bilja, od njih su spravljana i razna jela, a među kuvarima bili su i učenici Tehničke škole u Žagubici, smer kulinarstvo sa nastavnicima Asimom i Divnom Čopra.

– Spremili smo zdravu hranu, kao što su rolati sa povrćem, pite sa povrćem i gljivama, kanape od bilja, vitaminske salate, rekao je predvodnika đaka-kuvara, nastavnik Asim Čopra.

Organizovana je i izložba domaće radinosti, na kojoj su se isticale rukotvorine od vune, kao što su džemperi i čarape, jer je ovaj kraj poznat po uzgoju ovaca. Izloženi su bili i med, mlečni proizvodi i razne vrste domaće rakije. Takođe, održana je i izložba fotografija posvećena jubileju ED „Studenac“.

Nisu nedostajala ni brojna predavanja eminentnih predavača. Prof. dr Ružica Igić sa novosadskog PMF-a govorila je na temu „Resursi lekovitog bilja u Srbiji“, dok je diplomirani biolog Zorica Miletić održala predavanje „Uvod u etnobotaniku“. Mihajlo Ratknić sa Instituta za šumarstvo u Beogradu govorio je na temu „Sačuvajmo naše šume i ekološku etiku“, a diplomirani biolog Mikica Petrović, nastavnik u OŠ „Jovan Šerbanović“ u Krepoljinu, na temu „Primena lekovitog bilja“. Među predavačima bila je i Đurđica Simić, doktorantkinja na novosadskom PMF-u, koja je govorila na temu „Tradicionalna primena biljaka na Vlasini“.

Manifestacija sve veća

U prvim godinama organizovanja „Dana gljiva i bilja“ učestvovao je manji broj sakupljača, najviše stručnjaka za gljive – mikologa, kao i zaljubljenika u prirodu. Iz godine u godinu interesovanje za učešće bilo je sve veće, pa je ova manifestacija prerasla u pravi festival gljiva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari